Lojistik ve Pazarlama Öğrencilerine ATSO üyesi firmalardan iş teklifi

22 Haziran 2016 Çarşamba

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Akdeniz Üniversitesi işbirliği meyvelerini veriyor. Akdeniz Üniversitesi Ayşe Sak Uygulamalı Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencilerinin bir yarıyıl zorunlu işyeri eğitimlerini ATSO üyesi firmalarda gerçekleştirebilmeleri amacıyla 22 Ocak 2016 tarihinde imzalanan “İşyeri Eğitimi İşbirliği Protokolü” kapsamında 33 öğrenci işyeri eğitimini başarı ile tamamlarken, 20 öğrenciye firmalar tarafından iş teklifi yapıldı.


Lojistik ve Pazarlama Öğrencilerine ATSO üyesi firmalardan iş teklifi

 

 

Akdeniz Üniversitesi Ayşe Sak Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nde gerçekleştirilen “İşyeri Eğitimi” değerlendirme toplantısına; ATSO Başkanı Davut Çetin, ATSO Yönetim Kurulu Üyesi, Erol Erkan, MESEM Müdürü Tolga Cenk Türk ile Akdeniz Üniversitesi Ayşe Sak Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Gülmez, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Olgun Kitapcı, Doç. Dr. Ramazan Erturgut ile öğrenciler katıldı.

Toplantıda konuşma yapan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin “Ülkemizin karşı karşıya olduğu en büyük sorunların başında işsizliğin geldiğini belirterek, “Her ne kadar resmi verilere göre işsizlik oranı %10,9 olarak açıklansa artık iş aramaktan vaz geçenleri, iş bulma ümidi olmadığı için kendisini ev kadını olarak tanımlamak durumunda kalan kadınlarımızı da bu rakama dâhil ettiğimizde işsizlik oranının çok daha yüksek olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunlara rağmen Türkiye’de genç nüfusta işsizlik oranı %18,6. Üniversiteden mezun olanlar bir süre iş bulamıyor, bir kısmı dershaneye gidip Kamu personeli sınavına hazırlanmaya devam ediyor.

Diğer tarafta ise nitelikli elemana ihtiyaç duyan ve istediği özelliklerde elemana ulaşamayan iş dünyasında önemli bir kesim var. Dönem dönem üyelerimize yaptığımız anketlerde nitelikli eleman bulma sorunu hep üst sıralarda yer alıyor.

Bir tarafta işsiz insanlarımız, diğer tarafta çalıştırabileceği standartta işgücü arayan işverenlerimiz varsa ortada bir sorun var demektir. Bu durumu mesleki ve teknik eğitim ile iş dünyası arasında yeterli seviyede diyalog kurulamamasının veya koordinasyon eksikliğinin bir göstergesi olarak da değerlendirebiliriz” dedi.

Başkan Çetin, ATSO olarak bu konuda çözüm üretebilmek adına bir dizi projeyi hayata geçirdiklerini ifade ederek, “Odamız bünyesindeki Mesleki Belgelendirme ve Sertifikasyon Merkezimiz, çalışanların mesleki yeterlilik düzeylerini uluslararası alanda belgelendirebilecekleri bir merkez olarak hizmet veriyor. Böylece işveren de istediği standartlarda ve yeterlilikte elemana ulaşma imkânına da kavuşabiliyor” diye konuştu.

3,5 ayda teorik bilgi, uygulama ile harmanlanıyor

Başkan Çetin, Akdeniz Üniversitesi Ayşe Sak Uygulamalı Bilimler Fakültesi ile ATSO arasında 22 Ocak 2016 tarihinde imzalanan İşyeri Eğitimi protokolünün meyvelerini toplamaya başladıklarını ifade ederek, protokol kapsamında son sınıfta okuyan Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü son sınıf öğrencisi olan 9, Pazarlama Bölümünde okuyan 24 kişi olmak üzere toplam 33 öğrencinin ATSO üyesi olan 21 köklü firmada 3,5 aylık işyeri eğitimini başarı ile gerçekleştirdiğini, bu öğrencilerin 20 sinin ise firmalardan iş teklifi alarak mezun olduğunu kaydetti.

Düzenledikleri programın bilinen üniversite stajlarından farklı bir nitelik taşıdığını kaydeden Başkan Çetin, “bu program son sınıf öğrencilerini 3 buçuk ay süresince iş hayatına hazırlayan, üniversiteden öğrendikleri teorik bilgileri uygulamada gözlemleme ve harmanlama imkanı sunan bir içerik ile tasarlandı. Böylece öğrenciler kısa da olsa bir iş tecrübesine sahip olarak mezun olma imkanına sahip oluyorlar. İşverenlerimiz ise uygulama konusunda işletmesinde deneyim kazanmış nitelikli elemanı değerlendirebilme imkânına kavuşmaktadır. Hem iş yerlerinden hem de öğrencilerimizden son derece olumlu geri dönüşler aldık. Bu tür programların artması için ATSO olarak desteğimiz devam edecektir” dedi.

Başkan Çetin, önümüzdeki yıllarda farklı bölümlerin de işyeri eğitimine dâhil edilmesinin hedeflendiğini ifade ederek, “İşyeri Eğitim Protokolü’nün yürütülmesi sürecinde emeği geçen tüm hocalarımıza, öğrencilerimize, Odamız Yönetim Kurulu Üyelerine, çalışanlarına, işyeri eğitimine destek veren firmalarımıza teşekkür eder, işyeri eğitimi konusunda Üniversite-Oda arasındaki işbirliğinin artarak devam etmesini diliyorum” dedi.

Üniversite Öğrencileri İşyeri Eğitimi eğitim süresinin uzatılmasını talep etti

İşyeri eğitimi konusunda düşüncelerini dile getiren öğrenciler, “İşyeri eğitiminin oldukça başarılı olduğunu, okulda öğrendikleri teorik eğitimleri firmaların farklı departmanlarında uygulayarak büyük tecrübe kazandıklarını ifade ettiler. Ayrıca bir dönem olan işyeri eğitim süresinin 2 döneme çıkarılmasının daha faydalı olacağını belirttiler.

ATSO

ATSO

ATSO

 

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2018 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • Antalya Kadın Müzesi