Davut Çetin; Dijital Ekonomiye Hazırlık İçin Eğitim Sisteminde Reforma İhtiyaç Var

22 Mart 2018 Perşembe

Türkiye Teknoloji Buluşmaları'nın açılışında bir konuşma yapan ATSO Başkanı Davut Çetin, “İlkokuldan üniversiteye kadar halen devam eden geleneksel programlar değişmelidir. Dijital çağın gerektirdiği donanımda bir gençlik Türkiye’nin en büyük zenginliği olacaktır. Bunu başaramamak ise en büyük riskimiz olabilir. Bu nedenle akıllı toplum, dijital işletme, dijital esnaf, dijital okuryazarlık kampanyası Türkiye gündeminin temel konusu olmalıdır” dedi.


Davut Çetin; Dijital Ekonomiye Hazırlık İçin Eğitim Sisteminde Reforma İhtiyaç Var

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde TOBB ve Türk Ekonomi Bankası iş ortaklığı ile Turkcell ana sponsorluğunda düzenlenen Türkiye Teknoloji Buluşmaları'nın 58. Durağı Antalya oldu. Bu yıl ki konusu "Dijitalleşme ve e-ticaret" olan etkinliğe, Antalyalıların yoğun ilgi gösterdi.

 

Toplantının açılışında bir konuşma yapan ATSO Başkanı Davut Çetin, Türkiye Teknoloji Buluşmalarına yeniden ev sahipliği yapmaktan dolayı mutluluk duydukların belirterek, “Bu toplantıyı geçen yıl Ocak ayında yaptığımızda daha çok e-ticaret üzerinde durmuştuk. Aradan geçen bir yılı aşkın zamanda biz 2017 yılında ATSO inovasyon yılı etkinliklerini yaptık. Bu kapsamda E-Oda geçiş sürecini tamamladık. İnovasyon ödülleri yarışmamız ile Antalya’daki inovasyon potansiyelini gördük. Çocuklara dönük kod yazma eğitimlerine başladık. Sanayi 4.0 alanında çalıştık. Bu yıl ise bir adım daha attık ve Antalya 4.0 projesini başlattık. Antalya 4.0 projesiyle hedefimiz akıllı ekonomi-akıllı toplum çağına kentimizi ve üyelerimizi hazırlamaktır” dedi.

 

Antalya 4.0 stratejisi

 

Antalya 4.0 projesinin beş bölümden oluştuğunu belirten Davut Çetin, “Bunlar, sanayi 4.0, tarım 4.0, turizm 4.0, ticaret 4.0 ve kent 4.0’dır. TEPAV ile yaptığımız ilk toplantıda çalışma grupları oluşturduk ve 29 Ekim’de, yani Cumhuriyetimizin 95. yıldönümünde Antalya 4.0 stratejisinin açıklanmasını arzu ediyoruz” ifadesini kullandı.

 

ATSO

 

Türkiye’nin “endüstri 4.0” çalışmalarında çağın gerisinde kalmaması gerektiğini vurgulayan Davut Çetin konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Almanya 2025 sanayi 4.0 hedeflerini çoktan açıkladı. Fransa geleceğin sanayileri çalışmasını yıllar önce yaptı. Japonya, toplum 5.0 projesini başlattı.  İngiltere, yenilik hedefiyle “mancınık” programını başlattı.  Biz akıllı kent projelerine başladık, fakat Avrupa Birliği şimdi dijital köy projelerine geçti. Avrupa birliği dijital köy projelerini başlatırken, bizde halen bu konu geçici bir moda gibi görülüyor.

İngiltere yaşlı nesile bilgisayar kullanmayı öğretme, dijital ekonomi için Odalara hedefler koyma çalışmalarını yapıyor. TUİK geçen hafta 65-74 yaş arasında internet kullanma oranının %11’e yükseldiğini açıkladı. Bizim de dijital okuryazarlık seferberliği başlatmamız gerekiyor.  Dijitalleşmenin sadece şirketlerin meselesi olmadığını; akıllı toplum, akıllı eğitim, akıllı yönetişim, akıllı çevre gibi kapsamlı sosyal ve siyasal bileşenleri içerdiğini daha iyi anlatmalıyız. Bizim açımızdan bir başka önemli konu küçük işletmelerin akıllı ekonomiye hazırlanmasıdır. UBER ve taksiciler kavgasının dijital çağın ayak sesleri olduğunu küçük işletmelere, milyonlarca esnafa anlatmalıyız. Biz bu nedenle dijital cadde ve dijital esnaf projeleriyle bu konuda küçük işletmeler için örnek yaratılması üzerinde duruyoruz.”

Eğitim sisteminde reforma ihtiyaç var

Dijital ekonomiye hazırlık için eğitim sisteminde reforma ihtiyaç olduğunu ifade eden Davut Çetin, “İlkokuldan üniversiteye kadar halen devam eden geleneksel programlar değişmelidir. Dijital çağın gerektirdiği donanımda bir gençlik Türkiye’nin en büyük zenginliği olacaktır. Bunu başaramamak ise en büyük riskimiz olabilir. Bu nedenle akıllı toplum, dijital işletme, dijital esnaf, dijital okuryazarlık kampanyası Türkiye gündeminin temel konusu olmalıdır.

ATSO

Biz Ticaret 4.0 kavramıyla ticarette dijitalleşmeyi konuşurken, dünya ticaret 5.0 aşamasını konuşmaya başlandı. Mal ve hizmeti bireyselleştirme dönemini, paylaşma ekonomisi gibi yeni alanlar izleyecek.

Biz Antalya 4.0 projesini başlattık. Ümit ederim ki, çok daha kapsamlı bir Türkiye 4.0 programını da yakında kamu ve özel sektör işbirliğiyle başlatırız” dedi.

Yeni dijital dünyanın büyüyen fırsatları

 

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Karakuş, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin ve Eticaret Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Merter Özdemir'in açılış konuşmalarıyla başlayan Teknoloji Buluşmaları, TV moderatörü ve ekonomist Buse Biçer’in sunuculuğunda gerçekleşti.

 

Turkcell Kurumsal Satış Direktörü Barbaros Özdemir, PTT Genel Müdür Yardımcısı Adil Zembat, Sahibinden.com'un Reklam Satış Genel Müdür Yardımcısı Banu Barbarosoğlu, Hepsiburada Satış Geliştirme Müdürü Ziya Kızıltan, Mikro Yazılım Satış Müdürü Tolga Dokuzer, TEB Girişim Bankacılığı Müdürü Fatih Canan, Kariyer.net Satış Genel Müdür Yardımcısı Didem Arıkan yeni dijital dünyanın büyüyen fırsatları konusunda katılımcılara bilgi verdi.

ATSO

 

Öğleden önceki son oturumda düzenlenen “E-ihracat İle 2023 Hedefleri” konulu panelde e-ihracat konusunda Türkiye’nin en önemli isimlerinden SefaMerve CEO’Su Mehmet Metin Okur, SefaMerve Yönetim Kurulu Üyesi Oya Okur Erciyeş ve Ticimax CEO’su Cenk Çiğdemli yakın gelecekte Türkiye’de gerçekleşecek e-ihracat hedefleri ve yeni gelişmeler üzerine fikirlerini yansıttı.

 

Türkiye Teknoloji Buluşmaları’nın son oturumlarında QAPEL Yönetim Kurulu Üyesi Yetkin Şekeroğlu Türkiye’de dijitalleşmenin önemini ve dijital dünyanın nabzını katılımcılara aktarırken, sektörün önemli duayenlerinden Eticaret Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Birkan Babakol uzun yıllar edindiği deneyimleri paylaştı.

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2019 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination