ATSO’da Komiteler Hızlı Başladı

7 Mayıs 2018 Pazartesi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meslek Komite Üyeleri, yeni dönemin ilk Müşterek Toplantısı’nda biraraya geldiler. Toplantıda, ATSO’nun kurumsal yapısı hakkında bilgiler verildi, komitelerin görev ve sorumluluklar anlatıldı ve komitelerin birbirleri ile iletişimlerini geliştirmek amacıyla “hızlı ve etkili tanışma” çalışması gerçekleştirdi.


ATSO’da Komiteler Hızlı Başladı

Meslek Komiteleri’nin kaynaşması, kent ve sektörleri adına sinerji yaratmaları amacıyla düzenlenen programın açılışında bir konuşma yapan ATSO Başkanı Davut Çetin, “Oda üyeleri olarak hem birbirimizle daha iyi iletişim içinde olmamız, Antalya içinde ticaretin gelişmesine katkıda bulunmamız gerekiyor. Bu toplantıda, Odamızın kurumsal kapasitesi hakkında bilgiler verilecek, komitelerimizin görev ve sorumlulukları ile ilgili mevcuat anlatılacak. Akabinde de yapacağımız “hızlı ve etkili tanışma” çalışması ile komite üyelerimizin birbirlerini daha iyi tanıyarak, her alanda işbirliği imkânlarını geliştirmelerini, Odamız ve Antalya için sinerji yaratmayı hedefliyoruz” dedi.

ATSO

Komite üyelerinin %58’i yenilendi

Oda seçimlerinde ATSO Meslek Komitesi üyelerinin yüzde 58’i oranında yenilendiğini belirten Davut Çetin, “Bütün üyeler yüzde 100 yenilense tecrübe ve kurumsal hafıza kalmaz, yenilenme olmadan herkes devam etse bu kez de gelişme olmaz. Bir taraftan tecrübe ve kurumsal bilginin devam etmesiyle, diğer taraftan yeni bakış açıları kazanmayla daha güzel bir çalışma sergileyeceğimizi ümit ediyorum. Bu dönemde meslek komitelerimizde kadın üyelerimizin sayısı 302 üyede 11’den, 271 üyede 19’a yükselmiştir. Aday olarak komitelere giren bütün kadın arkadaşları kutluyor ve aday oldukları için ayrıca teşekkür ediyorum” diye konuştu.

ATSO

İnovasyon ve dijital ekonomi

Geçmiş dönemde tamamlanan ve önümüzdeki dönemde sürdürülecek çalışmalar hakkında da bilgilendirmede bulunan Başkan Davut Çetin; Mobil ATSO, İnovasyon Merkezi, Arabuluculuk Merkezi, bilişim ve sağlık sektöründe ihracat kümeleri projelerinin ele alacakları çalışmaların başında geldiklerini söyledi. Davut Çetin şöyle konuştu;

ATSO

“İnovasyon ve dijital ekonomi önümüzdeki dönemin konuları arasındadır. Antalya 4.0 projemiz Türkiye’de bir ilktir, Antalya’nın ve sektörlerin vizyonunu ortaya koyacak, katkı yapacak bir projedir. Yapay zeka, artırılmış gerçeklik, büyük veri analizi gibi konular sektörleri ve dünyayı değiştirecek yenilikler. Antalya olarak bundan geri kalamayız.

Antalya Türkiye'nin nüfusta dördüncü ilidir. Turizmde ve tarım üretim değerinde birinciyiz, fakat ticarette Gaziantep, Konya gibi illerden sonra geliyoruz. Sanayide ve ihracatta 15 ile 20 arasındayız. Turizm, tarım ve konut sektöründe yüksek kapasite ve düşük katma değerle çalışıyoruz. Bu yapı nedeniyle son 6-7 yılda Antalya ticareti sorun yaşamaya başladı. Tarımda 2010'dan bu yana sorun yaşıyoruz. Konut sektörü Antalya'nın olması gereken düzeyde değil. Antalya gibi dünya mücevheri bir il düşük fiyatla sürümden kazanmaya çalışamaz. Çok inşaat, çok yatak, çok üretim ile Antalya'ya yazık ederiz. Daha az, fakat kaliteli üretim yapmak zorundayız. Bunun için, E-ihracat, Antalya 4.0, bilişim ve sağlık turizmi ihracat kümeleri gibi çalışmalarla örnek olacağız. Mesleki eğitim, iklim değişikliği, çevre, yani yeşil ekonomi önemli konularımız arasında. Yakın gelecekte yeşil otel, yeşil ürün belgeleri istenecek. Ayrıca, kuraklık şimdiden Antalya'yı etkilemeye başladı. Antalya 4.0 ile sanayi 4.0'ı ve yeşil ekonomiyi birleştireceğiz. Akıllı ekonomi hem sanayi 4.0 teknolojisi hem yeşil ekonomi olacak. Seralarımızın su tüketimi, otellerin su tüketimi, geri dönüşümler önemli konularımız olmalı.

ATSO

Konuşma değil, iş yapma çağı

İşimiz çok. Sadece yönetim kurulumuzun çalışmasıyla gereken noktaya gelemeyiz. Her komitemiz kısa zamanda 4 yıllık stratejik planını yapmalı ve yıllık hedeflerini belirlemelidir. Her meslek komitesi çalışmalarını proje bazlı yürütmelidir.

Bu çağ konuşma değil, iş yapma çağıdır. Komitede, mecliste konuşup gidelim anlayışı ATSO’nun kurumsal kapasitesine yakışmaz. Meclis toplantıları projelerinin tartışıldığı, sunulduğu toplantılar olmalıdır. İş insanları olarak topluma örnek olacağız. Oda olarak kurumsal yapımız güçlü, tecrübemiz fazla, proje hazırlıklarımız iyi bir noktada. Birlikte çok daha başarılı olacağız. 136 yıllık kurumda bu görevleri aldıysak gereğini yerine getireceğiz.”

ATSO

Başkan Davut Çetin’in ardından kürsüye gelen ATSO Genel Sekreteri Vildan Demer, komite üyelerine ATSO’nun kurumsal işleyişi hakkında bilgiler verdi.

Toplantıda daha sonra ATSO Meslek Komitesi üyeleri Business Networking Akademi eğitmeni Ertuğrul Belen moderatörlüğünde “hızlı ve etkili tanışma” çalışması gerçekleştirdi.

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2019 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination