ATSO Tarım Kümesi

20 Aralık 2017 Çarşamba

Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulu tarafından yayınlanan “Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliği (UR-GE)” (Tebliğ No: 2010/8) kapsamında, Türkiye’de sınaî ve/veya ticari faaliyette bulunan şirketlerin uluslararası pazarlarda rekabet gücünü arttırmaya yönelik eğitim ve danışmanlık giderleri ile İşbirliği Kuruluşlarının Ekonomi Bakanlığı tarafından uygun görülen proje bazlı giderleri %75 oranında Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonundan (DFİF) karşılanmaktadır.


Söz konusu tebliğ çerçevesinde 2011 yılından beri kümelenme mantığından yola çıkarak Odamız tarafından başarılı bir şekilde yürütülen “Yapı Malzemeleri Kümesi Projesi” ve 2014 yılında başlatılan “Gıda Kümesi Projesi” ve  “Tarım Kümesi Projesi” de başarıyla tamamlanmıştır. Tarım Kümesi faaliyetleri çerçevesinde proje katılımcısı firmalara yönelik dış ticaret eğitimleri düzenlenmiş olup yine küme firmaları ile birlikte Tunus, Çin, Tayland ve Brezilya’da düzenlenen sektörün önemli fuarlarına katılım sağlanmış, Vietnam’da ise ikili iş görüşmeleri etkinliği gerçekleştirilmiştir.

Yine ilgili tebliğ çerçevesinde, Odamız tarafından Antalya ekonomisinde önemli bir yere sahip tarım sektörü ve tamamlayıcı alt sektörlerde yer alan firmaları bir araya getirerek Ekonomi Bakanlığı’na yeni bir proje başvurusu yapılması planlanmaktadır. Tarım sektörünün alt açılımları olarak gübre, tohum, tarım ilacı, biyolojik mücadele, fidan, sera sistemleri-ekipmanları ve sulama sistemleri alt sektörlerinde faaliyet gösteren firmalar projeye dahil edilecektir. Tebliğ gereği bir firma aynı anda yalnız 1 adet UR-GE projesinde katılımcı olarak yer alabilmektedir.

Proje kapsamında projede yer alan firmalara ihtiyaç analizinin yapılmasını takiben dış ticaret ağırlıklı eğitim programları düzenlenecek, danışmanlık hizmeti sunulacak, hedef pazarlara yönelik yurtdışı heyet organizasyonları ve alım heyeti programları düzenlenecektir. Proje süresinin 36 ay olması planlanmaktadır.

Bu çerçevede, kümelenme mantığından yola çıkarak Odamız tarafından gübre, tohum, tarım ilacı, biyolojik mücadele, fidan, sera sistemleri-ekipmanları ve sulama sistemleri sektörlerinde faaliyet gösteren firmalarımıza yönelik hazırlanan bu projede yer almak isteyen firmalarımızın ekte yer alan formları doldurarak en geç 4 Ocak 2018 tarihine kadar kaşeli imzalı asıllarını tarafımıza Odamız AB ve Dış İlişkiler Müdürlüğü’ne (Tel: 314 37 41, E-posta: global@atso.org.tr) göndermeleri gerekmektedir.

AB ve Dış İlişkiler Müdürlüğü

İlgili Dosyalar :

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2018 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination