ATSO Gıda Kümesi Projesi

24 Mayıs 2018 Perşembe

Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulu tarafından yayınlanan “Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliği (UR-GE)” (Tebliğ No: 2010/8) kapsamında, Türkiye’de sınaî ve/veya ticari faaliyette bulunan şirketlerin uluslararası pazarlarda rekabet gücünü arttırmaya yönelik eğitim ve danışmanlık giderleri ile İşbirliği Kuruluşlarının Ekonomi Bakanlığı tarafından uygun görülen proje bazlı giderleri %75 oranında Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonundan (DFİF) karşılanmaktadır.


Söz konusu tebliğ çerçevesinde 2011 yılından beri kümelenme mantığından yola çıkarak Odamız tarafından başarılı bir şekilde yürütülen “Yapı Malzemeleri Kümesi Projesi” ve 2014 yılında başlatılan “Gıda Kümesi Projesi” ve  “Tarım Kümesi Projesi” de başarıyla tamamlanmıştır. Gıda Kümesi faaliyetlerimiz çerçevesinde proje katılımcısı firmalara yönelik dış ticaret eğitimleri düzenlenmiş olup, küme firmaları ile birlikte Rusya, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve Japonya’da düzenlenen sektörün önemli fuarlarına katılım sağlanmış, Rusya’da fuar katılımıyla eş zamanlı ikili iş görüşmeleri etkinliği de gerçekleştirilmiştir.

Yine ilgili tebliğ çerçevesinde, Odamız tarafından Antalya ekonomisinde önemli bir yere sahip gıda sektörü ve tamamlayıcı alt sektörlerde yer alan firmaları bir araya getirerek Ekonomi Bakanlığı’na yeni bir proje başvurusu yapılması planlanmaktadır. Gıda sektörünün alt açılımları olarak et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, alkollü-alkolsüz içecekler, şekerli ürünler, baharat, sos ve sirke, kuruyemiş, kuru meyve, zeytin, zeytinyağı ve diğer sıvı yağlar, makarna, dondurulmuş gıdalar, deniz/su ürünleri gibi alt sektörlerinde faaliyet gösteren firmalar projeye dâhil edilecektir. Tebliğ gereği bir firma aynı anda yalnız 1 adet UR-GE projesinde katılımcı olarak yer alabilmektedir.

Proje kapsamında projede yer alan firmalara ihtiyaç analizinin yapılmasını takiben dış ticaret ağırlıklı eğitim programları düzenlenecek, danışmanlık hizmeti sunulacak, hedef pazarlara yönelik yurtdışı heyet organizasyonları ve alım heyeti programları düzenlenecektir. Proje süresinin 36 ay olması planlanmaktadır.

Bu çerçevede, kümelenme mantığından yola çıkarak Odamız tarafından et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, alkollü alkolsüz içecekler, şekerli ürünler, baharat, sos ve sirke, kuruyemiş, kuru meyve, zeytin, zeytinyağı ve diğer sıvı yağlar, makarna, dondurulmuş gıdalar, deniz/su ürünleri gibi alt sektörlerinde faaliyet gösteren firmalarımıza yönelik hazırlanan bu projede yer almak isteyen firmalarımızın ekte yer alan formları doldurarak en geç 25 Mayıs 2018 Cuma gününe kadar kaşeli imzalı asıllarını tarafımıza (Tel: 314 3821, E-posta: global@atso.org.tr) göndermeleri gerekmektedir.

 

AB ve Dış İlişkiler Müdürlüğü

İlgili Dosyalar :

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2019 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination