Geçici Koruma Altındaki Yabancı Uyruklu Çocukların Mesleki ve Eğitim Merkezlerine Kaydedilmesi

30 Temmuz 2018 Pazartesi

Antalya Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğünden gelen 25.07.2018 tarihli yazıda belirtildiği üzere; 6764 sayılı Kanun ile 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu ve 1739 sayılı Mili Eğitim Temel Kanununda yapılan değişiklikler kapsamında, sürdürülebilir kalkınmanın en önemli unsurlarından birisi olarak görülmekte olan mesleki ve teknik eğitim sisteminde iyileştirme çalışmaları başlatılmıştır.


Milli Eğitim Bakanlığının Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nün işletmelerde çalışan geçici koruma altındaki yabancı uyruklu çocukların mesleki eğitim merkezleri ve mesleki eğitim merkezi programı  (MEMP) uygulayan Okul ve Kurumlarında eğitim verilerek, mesleki eğitim yoluyla topluma entegre edilmeleri amaçlanmıştır.

 Milli Eğitim Bakanlığı ve Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü mesleki ve teknik eğitim, hayat boyu öğrenme ve geçici koruma altındaki yabancı uyruklu çocukların eğitiminden sorumlu şube müdürlerinin sorumluluğunda geçici koruma altındaki yabancı uyruklu çocuklara yönelik saha taraması ve mesleki eğitim merkezleri ve mesleki eğitim merkezi programı (MEMP) uygulayan okullara kayıtlarının sağlanması amacıyla bir komisyon kurulmuştur. Ortaokuldan sonra herhangi bir orta öğretim kurumuna gitmeyen ve işletmelerde çalışmak durumunda olan geçici koruma altındaki yabancı uyruklu çocukların, mesleki eğitim merkezlerine kayıtlarının yapılarak, mesleki eğitim yoluyla çocuk ve genç işçi statüsünden çırak öğrenci statüsüne alınması sağlanmıştır.

Bu kapsamda, Odamız üyesi işletmelerde çalışan geçici koruma altındaki yabancı uyruklu çocukların mesleki eğitim merkezleri ve mesleki eğitim merkezi programı (MEMP) uygulayan okullara kayıtlarının yapılması gerekmektedir.

Üyelerimizin önemle bilgilerine sunulur.

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2020 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
TS 10002