Doğu ve Güney Afrika Ortak Pazarı (COMESA)

2 Ağustos 2018 Perşembe

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) alınan yazıda, Dışişleri Bakanlığı’nın ve Tunus Büyükelçiliği’nin yazılarına atfen, Tunus’un 18-19 Temmuz 2018 tarihinde Lusaka’da düzenlenen 20. COMESA (Doğu ve Güney Afrika Ortak Pazarı) Zirvesi vesilesiyle COMESA’ya resmi olarak katıldığı belirtilmiştir.


Tunus’un COMESA’ya dâhil olmasının, Dinarın Avroya karşı giderek değer kaybetmesi, enflasyon ve işsizliğin artması gibi nedenlerle ekonomik olarak zor dönemden geçen ülkeye ihracat ve doğrudan yabancı yatırımların artması bakımından, yeni ufuklar açacağının değerlendirildiği belirtilmiştir. Ayrıca, COMESA’nın, kamu ve özel sektör, yatırımcılar ve finans, eğitim gıda işleme, mühendislik ve finans başta olmak üzere pek çok alanda Tunus ürünleri ve kurumlarının etkin olmasına imkân sağlayacağının mütalaa edildiği ifade edilmiştir.

Yazıda dijital serbest ticaret bölgesi COMESA’nın, Tunus ile birlikte 20 Afrika ülkesini 600 milyondan fazla nüfusu barındırmakta olduğu ve Gayrisafi Yurtiçi Hasılasının 1,2 trilyon dolar civarında olduğu kaydedilmektedir.

COMESA’nın, Türkiye ihracatçıları açısından Tunus üzerinde üye ülkelere açılım sağlamasına imkân verebilecek nitelikte olduğu, Türkiye’ye Afrika’da yeni kapılar açabileceği belirtilmiştir.

Üyelerimizin bilgilerine sunulur.

AB ve Dış İlişkiler Müdürlüğü

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2020 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
TS 10002