İthalatta İhracatçı Kayıt Sistemi

11 Mart 2019 Pazartesi

TOBB'dan gelen yazıda, Bakanlığımızın ithalat denetimlerinin etkinliği ve ülkemize ihracat yapan yurtdışındaki yabancı firmaların izlenebilirliğinin arttırılması amacıyla, bu firmalar için ''İthalatta İhracatçı Kayıt Sistemi'' (İİKS) programının oluşturulduğu belirtilerek, anılan program ile yurtdışındaki yabancı firmalara tekil bir numara verileceği bildirilmektedir.


Yazıda devamla, bahse konu uygulamanın “25.03.2019” tarihinden itibaren devreye alınacağı belirtilmekte olup, uygulamanın başlamasını takiben “İİKS” numarası yazılmadan ithalat beyannamesinin tescil edilemeyeceği ifade edilmiştir. Ayrıca, söz konusu tarihe kadar yabancı firmaların İİKS programına kaydolması gerektiği vurgulanmıştır.

İİKS-İthalatta İhracatçı Kayıt Sistemi Yükümlü Kılavuzuna aşağıdaki web adresinden ulaşabilirsiniz. (http://ggm.ticaret.gov.tr/data/5c77b9f3ddee7d7b44084bff/IIKS%20Y%C3%BCk%C3%BCml%C3%BC%20K%C4%B1lavuzu.pdf)

 

Ticari Belgelendirme Müdürlüğü

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2019 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • Yörex