Türkiye-Almanya Ticaret Çalışma Grubu

26 Nisan 2019 Cuma

Türkiye-Almanya Ortak Ekonomi ve Ticaret Komitesi (JETCO) 1. Dönem Toplantısının 25 Ekim 2018 tarihinde T.C. Ticaret Bakanı Sn. Ruhsar Pekcan ve Almanya Ekonomik İşler ve Enerji Bakanı Sn. Peter Altmaier’in eş başkanlıklarında Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Bahse konu olan toplantı sırasında, JETCO kapsamında iki ülke arasında önemli potansiyel arz eden belli sektörlerde her iki ülkenin özel sektörlerinin koordinasyonunda çalışma gruplarının kurulması hususunda mutabakata varılmıştır.


Mutabakat zaptında, Türkiye ve Almanya arasında “Ticaret Çalışma Grubu”nun kurulması ve Çalışma Grubunun Türk tarafı eş başkanlığının TOBB, Alman tarafı eş başkanlığının ise Alman-Türk Ticaret Sanayi Odası (AHK) tarafından yürütülmesi kararlaştırılmıştır. Kurulan Ticaret Çalışma Grubunun görevi, “Türkiye ile Almanya arasında ikili ticaret fırsatları, ticareti engelleyen kural ve uygulamalar ile geleceğe dönük işbirliğini geliştirerek güçlendirecek projelerin önerilmesi” olarak belirlenmiştir.

Türk-Alman Ticaret Çalışma Grubu’nun bahse konu çalışmalarına üyelerimizin sorunlarını, görüşlerini ve katkılarını aktarmak üzere TOBB tarafından bir araştırma yürütülmektedir. Bahse konu araştırma kapsamında firmalarımıza yönelik bir anket düzenlenmiştir. Bahse konu sorulara https://forms.gle/EzvFPF83dJGaqFxc7 linkinden ulaşılabilmektedir.

İlgili üyelerimize duyurulur.

AB ve Dış İlişkiler Müdürlüğü

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2020 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
TS 10002