Antalya Kültür Sanat, güz sezonunu 3 muhteşem sergi ve çok sayıda etkinlik programıyla açtı

4 Ekim 2019 Cuma

Odamızın kente armağanı Antalya Kültür Sanat, üç sergi, felsefe konuşmaları, öğrenme atölyeleri, konser, söyleşi ve sinema gösterim programlarıyla 2019 güz sezona başladı.


Antalya Kültür Sanat, güz sezonunu 3 muhteşem sergi ve çok sayıda etkinlik programıyla açtı

SERGİLER:
Yeni/başka dünya tasavvurlarını yapıtlarına yansıtan üç sanatçı; Elvan Alpay’ın “Cennet Uzaklarda Bir Vaat mi?”, Tayfun Erdoğmuş‘un “Yeni Dünya Katmanları” ve Melek Mazıcı’nın “Şeffaf Yansımalar” adlı sergileri 28 Eylül’de sanatseverlere kapılarını açtı.
Eserleri dünyaca ünlü müzelerde, önemli koleksiyonlarda yer alan ülkemizin değerli sanatçıları Elvan Alpay, Tayfun Erdoğmuş ve Melek Mazıcı’nın Antalya’da ilk defa sergilenen eserleri Haldun Dostoğlu küratörlüğünde bir araya getirildi.

Galeri Nev İstanbul işbirliği hazırlanan sergilerde sanatçılar kendi “yeni / başka dünya tasavvurları”nı yapıtlarıyla ifade ederken, AKS, yaşamakta olduğumuz iklim krizine karşı “yeni / başka dünyalar tasavvur etmeli ve yaşama biçimlerimizi değiştirmeliyiz”  fikrini bütün sezon etkinliklerinin ana eksenine yerleştirerek farkındalığa katkı yapmayı amaçlıyor. Koyu Yeşil Belgeselleri kuşağı ağaç ve ormanı, AKS’ta Sinema distopya filmlerini merkeze alırken çocuk ve yetişkinler için iklim krizi farkındalığını artıracak atölyeler planlanıyor.

1 Aralık 2019 tarihine kadar devam edecek olan üç sergi, Pazartesi hariç her gün 11.00-19.00 arasında, Perşembe günü ise 11.00-21.00 arasında gezilebilir. Sergi girişleri Uzun Perşembe saatleri olan 19.00-21.00 arasında ücretsiz.

AKS GÜZ DÖNEMİ ETKİNLİK PROGRAMI
Felsefe Konuşmaları: Yeni sezonun ilk Felsefe Konuşmaları programı, 5 Ekim Cumartesi günü, saat 16.00’da, “Ahlak, Vicdan ve Toplumsallık” başlığı altında gerçekleşecek. Ankara Üniversitesi Felsefe Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hamdi Bravo ile Akdeniz Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Gönül Demez’in konuşmacı olarak katılacağı programın moderatörlüğünü Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Cihan Camcı üstlenecek.

AKS Öğrenme
Sanat tarihi, fotoğraf ve felsefe alanında 2017 yılından bu yana aralıksız devam eden ve 200'ü aşkın katılımcıyı ağırlayan AKS Öğrenme - Yetişkin Eğitimleri programı bu sezon da Akdeniz Üniversitesi işbirliğiyle devam edecek.

Yetişkin Eğitimleri
Fotoğrafın Düşünsel Pratikleri:
19 Ekim 2019’dan itibaren her cumartesi 16.00-18.00
Eğitmen: Dr.Öğr.Gör. Handan Dayı
“Fotoğrafın Düşünsel Pratikleri” seminer dizisi süresince fotoğrafın teorik ve pratik uygulamalarına bakılacak ve katılımcıların bireysel ve grup halinde – teorik ve pratik çalışmalar yapması desteklenecek.

Sanat Eseri Çözümlemeleri I: 19 Ekim 2019’dan itibaren 10 hafta boyunca her cumartesi 13.30-15.30
Program Eğitmeni: Öğr. Gör. Dr. Ebru Nalan SÜLÜN
Program kapsamında sanat eserleri; sosyolojik, felsefi, siyasi, psikolojik içerikleri ile incelenecek.

Herkes için Türkiye’de Modern Sanat: 19 Ekim 2019’dan itibaren 10 hafta boyunca her cumartesi 10.30-12.30
Program Eğitmeni: Öğr. Gör. Dr. Ebru Nalan SÜLÜN
Türkiye’de 19. yüzyılın sonu Batılılaşma dönemi ile başlayan sanatın 20. yüzyıldaki gelişimini incelemeyi hedefliyor.

Herkes için Avrupa Sanatı: 17 Ekim 2019’dan itibaren 10 hafta boyunca her perşembe 18:30 – 20:30
Program Eğitmeni: Öğr.Gör. Dr. Ebru Nalan SÜLÜN
Program kapsamında, Avrupa Sanatı’nda Rönesans, Maniyerizm, Barok ve Rokoko dönemleri incelenecek.

Çocuk Atölyeleri
Tohum Topu Atölyesi: 4-6 yaş çocukların katılımıyla güncel sergiler gezilecek, ardından atölyede toprağa, tohuma, ve kile dokunarak tohum topları üretmeyi öğreniyoruz. Üretimimizi yaparken tohum nedir, nasıl çimlenir, gıdaya nasıl dönüşür gibi sorular üzerine konuşulacak.
6 Ekim 2019 Pazar, 11.00 – 13.00

Çocuklarla Felsefe: 9-14 yaş çocuklarımız “sanat nedir? sanat eserini güzel yapan şey nedir? sanatın kuralları var mıdır?” gibi sorulara ve beraber üretilecek daha nicelerine cevaplar aranacak olan atölye, çocuklar için Felsefe (P4C) ve Felsefi Soruşturma Topluluğu (CoPI) yöntemleri sentezlenerek yürütülecek.
6 Ekim 2019 Pazar, 15.30 – 17.00
Atölye kolaylaştırıcısı: Deniz Koyuncu (OBA Psikolojik Danışmanlık)

Konser: Maestro’nun Müzisyenleri
Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestra Şefi Hakan Kalkan’ın sanat yönetmenliğini yaptığı Akademi Maestro Müzik Okulu ve Antalya Kültür Sanat işbirliğinde düzenlenen Maestro’nun Müzisyenleri resitaller serisinin bu sezonki ilk konseri, 6 Ekim Pazar günü saat 17.00’de, Antalya Kültür Sanat’ta gerçekleşecek.
Biletler AKS gişelerinden ve biletantalya.com üzerinden temin edilebilir.

Koyu Yeşil: “Değişen İklim Mi? Orman Mı? Biz Mi?
Doğadabuan işbirliğiyle her ayın ikinci perşembesi AKS oditoryumunda gerçekleşen kültürü, çevreyi ve kültürel çevreyi merkezine alan etkinlik kuşağı bu sene Türkiye Ormancılar Derneği Batı Akdeniz Şubesi’nin katkılarıyla “Bir Yaşam Destek Ünitesi Olarak Orman” üst başlığı altında ağaç ve ormana odaklanıyor.

Etkinlik serisinin bu sezonki ilk programında “Değişen İklim Mi? Orman Mı? Biz Mi?” konulu konuşmasıyla Türkiye Ormancılar Derneği Batı Akdeniz Şubesi Başkanı Prof. Dr. Tuncay Neyişçi dinleyicilerle buluşacak.

10 Ekim 2019 Perşembe akşamı saat 19.00’da Antalya Kültür Sanat oditoryumunda gerçekleşecek söyleşiye katılım ücretsizdir.

Güncel ve gelecek dönem programlarına Antalya Kültür Sanat’ın web sayfası veya sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

www.antalyakultursanat.org.tr
instagram.com/AntalyaKulturSanat
twitter.com/antalyakultur
facebook.com/antalyakultursanat

Telefon : 242 0 257
E-posta :
info@antalyakultursanat.org.tr
Adres : Elmalı Mah. Şehit Binbaşı T. Cengiz Toytunç Cad. No:60, Antalya (ATSO Eski Hizmet Binası)

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2020 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
TS 10002