Elektron Hızlandırıcısı ve Işınım Tesisi (TARLA) Tedarik Çalıştayı

6 Kasım 2019 Çarşamba

Ülkemizin ilk ulusal hızlandırıcı tabanlı araştırma altyapısı olan Elektron Hızlandırıcısı ve Işınım Tesisi (TARLA) Çalıştayı 19 Kasım 2019 Salı günü Ankara’da yapılacaktır.


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği CERN Sanayi İrtibat Temsilciliği tarafından Odamıza gönderilen yazıda; TARLA, bünyesinde üretilen yüksek akım ve enerjili elektron demeti ve bu demetle üretilen ikincil ışınımlar ile ülkemizin ve bölgemizin ilk hızlandırıcıya dayalı araştırma altyapısı olma yolunda kurulumu devam eden bir tesis olduğu belirtilmiştir.

 

Ülke ve bölgenin akademik ve sanayi kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla kurulmakta olan TARLA’da hızlandırıcıdan elde edilecek ikincil demetlerin uygulama istasyonları tasarım aşamasında olduğu ve bu istasyonların akademik çalışmaların yanı sıra endüstriyel uygulamalara da elverişli olarak yapılandırılması hedeflendiği ifade edilmiştir.

 

Kurulumu devam eden ve referans değeri oldukça yüksek olan tesisin çok sayıdaki donanımı halen temin aşamasında olup, yaklaşık 100 MTL bütçe öngörülen orta-yüksek ve yüksek teknolojik makine teçhizat, yazılım ve donanımların birçoğunun yerli firmalarımızdan temin edilmesinin amaçlandığı ve bu kapsamda 19 Kasım 2019 SALI günü, tesisin ihtiyaç duyduğu ve yerli olarak imal edilebilecek ürünlerin anlatılacağı, tesisin özellikle ileri mühendislik altyapısından özel sektörün nasıl faydalanacağı konuları hakkında bilgi alışverişinin yapılacağı bir günlük çalıştay düzenleneceği, çalıştaya Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Sn. M.Fatih Kacır ile birlikte ülkemizin önde gelen kurum ve kuruluşlarının üst düzey yöneticilerinin de katılımının beklendiği ifade edilmektedir.

 

Çalıştay web sayfası için; https://indico.tarla.org.tr/event/99/overview

Programı için; https://indico.tarla.org.tr/event/99/timetable/#20191119

Kayıt için; https://indico.tarla.org.tr/event/99/registrations/13/

 

 İlgili üyelerimize duyurulur.

Ar-Ge ve Girişimcilik Müdürlüğü

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2020 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination