Türkiye-Moldova Ticaret ve Sanayi Odası Forumu

6 Ocak 2021 Çarşamba

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye ve Moldova arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi, ticaretin ve yatırımların arttırılması ve iki ülke arası potansiyel işbirliği alanlarının belirlenmesi konularını esas alarak, Moldova’ya yönelik çalışmalarını sürdürmektedir. Bahse konu çalışmalar kapsamında, 15 Aralık 2020 tarihinde, TOBB ve Moldova Ticaret ve Sanayi Odası (CC RM) tarafından “Türkiye-Moldova Ticaret ve Sanayi Odası Forumu” kurulmasına Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.


Türkiye-Moldova Ticaret ve Sanayi Odası Forumu, genel olarak, Türkiye ile Moldova arasındaki karşılıklı ticaret ve yatırım ilişkilerinin gelişimine destek olmak amacıyla kurulmuştur. Bahse konu Oda Forumu’nun görevleri, oluşumu ve üye yapısına ilişkin bilgi aşağıdaki ekte sunulmuştur.  

Türkiye, Moldova’daki yabancı yatırımlar arasında birinci sırada yer almaktadır. Türk şirketleri Moldova’da 6 bin istihdam yaratmıştır. Türk müteahhitleri yaklaşık 620 milyon ABD Doları değerinde 45 proje tamamlamıştır. Türkiye ve Moldova arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması sayesinde ticaret hacmi 600 milyon civarına ulaşmıştır. Bu rakamın 1 milyar dolara ulaşması beklenmektedir.  

Ülkemizden Moldova’ya örme mensucatlar, domates, turunçgiller, tedavide/korunmada kullanılmak üzere hazırlanan ilaçlar, kağıt havlu vb. hijyenik ürünler, alüminyum çubuk ve profiller ve sentetik lif ipliği vb. ihraç edilirken, ülkemiz Moldova’dan ayçiçeği tohumu, sökülecek gemiler, kolza tohumları, dermi/çelik döküntü ve hurdaları ve buğday mahlutları vb. ithal etmektedir.  

Türkiye-Moldova Ticaret ve Sanayi Odası Forumu’na üye olmak için TOBB İkili Odalar web sitesi https://tobb.org.tr/ikiliodalar/TurkiyeMoldovaTSO/ linkinde er alan “Üyelik Başvuru Formu”nun doldurulması gerekmektedir.  

İlgili üyelerimize duyurulur.  

Dış İlişkiler Müdürlüğü

İlgili Dosyalar :

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2021 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • İlan
TS 10002