İstihdamın Anahtarı: ATSO Mesleki Sınav ve Sertifikasyon Merkezi Projesi, proje ortağı olan Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası ve Bodrum Ticaret Odası’nda tanıtıldı.

18 Haziran 2012 Pazartesi

‘’İstihdamın Anahtarı: ATSO Mesleki Sınav ve Sertifikasyon Merkezi Projesi’’ tanıtım toplantısı 12 Haziran 2012 Salı günü proje ortaklarından Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası ve 13 Haziran 2012 Çarşamba günü de Bodrum Ticaret Odası’nda sektör temsilcileri ve çalışanların katılımı ile gerçekleştirildi.


Toplantılarda ATSOMESEM Proje Asistanı Tolga Cenk Türk tarafından yapılan sunumda ilk önce Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) hakkında genel bilgiler verilmiş, daha sonra ATSOMESEM projesi tanıtılıp genel hedefleri ve şu andaki süreç hakkında katılımcılar bilgilendirilmiştir.

Proje Asistanı Tolga Cenk Türk, ATSOMESEM projesinin ülkedeki sınırlı sayıda gerçekleştirilen projelerden biri olduğunu; bölgemiz ve ülkemiz açısından da yiyecek içecek sektöründe tek olma özelliği ile Antalya ve Türkiye için oldukça önemli olduğunu belirtti. ATSO bünyesinde kurulacak olan Mesleki Sınav ve Sertifikasyon Merkezi’nin (ATSOMESEM), ulusal meslek standartları ve yeterlilikler doğrultusunda turizmin alt sektörü olan yiyecek ve içecek sektöründe öncelikle Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde daha sonra tüm Türkiye’de ölçme, değerlendirme ve belgelendirme merkezi olarak hizmet vermeye başlayacağını belirtti. Projenin ön önemli faaliyetlerinden biri olan turizm yiyecek içecek alt sektöründe yer alan servis görevlisi 2-3-4, bar görevlisi seviye 4 ve servis yöneticisi seviye 5 mesleklerinde taslak ulusal yeterliliklerin hazırlanıp kamuoyunun görüşüne sunulduğunu, 8 Haziran 2012 tarihi ile sektörden gelen görüşlerin değerlendirilerek MYK’a sunulacağını ve MYK’nın sektör komitesinde onaylanması sonrası ulusal yeterlilikler olarak ulusal yeterlilik çerçevesinde yerini alacaklarını dile getirmiştir.

Ayrıca projenin önemli faaliyetlerinden birisi olan akreditasyon süreci ile ilgili ISO 17024 Personel Belgelendirme Standardı kapsamında gerekli hazırlık çalışmalarına başlandığını ve süreç tamamlandıktan sonra ATSOMESEM’in Türk Akreditasyon Kurumu’ndan (TÜRKAK) akredite olmuş ve Mesleki Yeterlilik Kurumu’ndan yetkilendirilmiş ölçme, değerlendirme ve belgelendirme merkezi olarak faaliyetlerini yürüteceğini belirtmiştir.

Tanıtım toplantısı sonucunda katılımcılardan gelen sorular proje ekibi Koordinatör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Cem Oktay Güzeller, Proje Asistanı Tolga Cenk Türk, Merkez Sorumlusu Filiz Eren Alpaslan ve Proje Personeli Tuğgin Bilirgen tarafından cevaplandırılmıştır.

Detaylı bilgi için www.atsomesem.org.tr

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2020 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination