Belarus-Yatırım Projesi

25 Haziran 2012 Pazartesi

TOBB'dan alınan yazıda, Belarus Cumhuriyeti’nin Grodno Vilayeti’nde faaliyet gösteren “Grodnoinvest” Serbest Ekonomi Bölgesi Yönetimi tarafindan, kot (denim) giyim üretimi alanında bir yatırım projesi gerçekleştirmek üzere Türk ortak arandığı bildirilmektedir.


Yazıda devamla, proje gerçekleştirildiği takdirde, Belarus ‘un serbest ekonomi bölgeleri mevzuatında öngörülen birçok vergi ve gümrük kolaylıklarından yararlanma olanağı doğacağı belirtilmekte ve Belaruslu ortağın, “Grodnoinvest” sınırları dahilinde faaliyette bulunduğu ve firmanın tescil işlemleri 2012 yılından önce yapıldığı için, kurulacak şirkete her türlü hammadde ithalatı sırasında gümrük vergileri ile KDV muafiyeti hakkı tanınacağı bildirilmektedir.

Rusya ve Batı Avrupa pazarlarına kolay ulaşım imknnının bulunduğu Grodno’da benzer bir yatırım projesinin hayata geçirilmesinin önemli avantajlar sunacağı ve modern teknolojik araç ve ekipmanlarının kullanılacağı fabrikada kadın, erkek ve çocuklar için çeşitli kot giyim ürünleri üretimi yapılmasının ve yıllık 288 bin adetlik üretim kapasitesine ulaşılmasının planlandığı ifade edilmektedir. Uretimde, toplam yatırım tutarının yaklaşık 1,5 milyon Avro, yabancı ortağın katkısının ise en az %50 olarak hesaplandığı iletilmektedir.

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için “Grodnoinvest” Yatırımlar ve Dış Ekonomik İlişkiler Şubesi (Tatyana Miagkova, Şube Müdürü ) ile iletişim kurulabilir.

Tel/Faks. +375 152 412 317 E-mail:t.miagkova@grodnoinvest.by / infor@grodnoinvest.by 

 DEİK/Türk-Belarus İş Konseyi (Elnur Osmanov)

 Tel: 0212 339 50 97,

E-mail: eosmanov@deik.org.tr

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2020 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination