Suriye'den Karayoluyla Geçecek Otobüslerimiz

30 Kasım 2011 Çarşamba

Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Daire Başkanlığından alınan yazıda, vatandaşlarımızın Suriye'den karayoluyla geçişlerinde dikkat etmeleri gereken hususlar, Türk kamuoyunun dikkatine T.C. Dışişleri Bakanlığı internet sayfasında 29 Ağustos 2011,13 Kasım 2011 ve 23 Kasım 2011 tarihlerinde yayınlanan seyahat duyurularıyla üç kez sunulduğu belirtilmiştir.


Söz konusu seyahat duyurularında Suriye'deki durumun karayoluyla geçecek vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerini olumsuz etkilediği, mücbir sebepler dışında Suriye'ye seyahat edilmemesi gerektiği, tedbirli ve müteyakkız olunması, başta Humus, İdlib ve Halep olmak üzere olayların yoğunluk kazandığı şehirlere seyahat etmekten kaçınmaları, risk altında oldukları bilincinde olmaları, gündüz saatlerinde ve mümkün olduğunca konvoy oluşturarak seyahat etmeleri, duraklamalarını meskûn mahallerde yapmaları, mutlak surette fotoğraf çekmemeleri, kameralı cep telefonları ve fotoğraf makinelerini çantalarında ya da valizlerinde muhafaza etmeleri, karşılaşacakları herhangi bir olumsuz durumda ivedilikle Şam Büyükelçiliğimizle ve Halep Başkonsolosluğumuzla irtibata geçmeleri önerilmiştir. Bu bağlamda Suriye'deki temsilciliklerimize intikal eden bilgiler, Şam Büyükelçiliğimiz ve Halep Başkonsolosluğumuz tarafından ivedilikle Suriye makamlarının dikkatine getirilmekte ve ilgili Suriye makamlarınca gereken önlemlerin alınması istenmektedir.

 

Keza Bakanlığımız tarafından da, gerek karayoluyla Suriye'den transit geçiş yapmakta olan, gerek Suriye'de yaşayan vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerinin sağlanması hususunda Suriye makamları nezdinde girişimler yapılarak gerekli önlemlerin alınması talep edilmiş ve edile gelmekte olduğu belirtilmiştir.

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2020 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination