Fikir ve Sanat Eserlerinin Tespit Edildiği Materyallerin Dolum, Çoğaltım ve Satışını Yapan veya Yayan İşletmelerin Sertifikalandırılması

7 Aralık 2011 Çarşamba

Antalya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden gelen 29.11.2011 tarih ve 14208 sayılı yazıda; 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 44. maddesi ile 18.04.2005 tarih ve 25790 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘’Fikir ve Sanat Eserlerinin Tespit Edildiği Materyallerin Dolum, Çoğaltım ve Satışını Yapan veya Yayan İşletmelerin Sertifikalandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’’ hükümleri gereği, ilimiz merkez ve ilçelerinde faaliyet gösteren kitabevleri, yayınevleri, CD, VCD, DVD film ve ses kaseti satıcıları, hafıza kartı vb. ürün satıcıları veya bunların dağıtımını yapanlar, matbaacılar ( Gazete ve dergi basımı yapanlar hariç ), sinemalar vb. iş yerlerinin Müdürlüğe başvurarak sertifika almaları gerektiği ifade edilmektedir.


Aksi takdirde; Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasında yapılan protokol gereği, İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde kurulan Denetim Komisyonu tarafından yapılan denetimlerde sertifikasız faaliyet gösteren işletmelere ilgili yasa ve yönetmelikler kapsamında 10.000 TL ile 30.000 TL arasında idari para cezası uygulanacağı hükmü getirilmiştir.

 

Bu nedenle; bahsi geçen iş kollarında faaliyet gösteren üyelerimizin iş yerlerinde yapılacak denetimlerde herhangi bir cezaya maruz kalmamaları için sertifika almaları konusu önemle duyurulur.

 

 

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2020 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination