Sn. Cumhurbaşkanımızın Hollanda Ziyareti

6 Mart 2012 Salı

TOBB’dan alınan yazıda, Türkiye-Hollanda Diplomatik İlişkilerinin Tesisinin 400. yılı kapsamında, Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, 17 -19 Nisan 2012 tarihlerinde, Hollanda’ya gerçekleştireceği resmi ziyarete, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında bir özel sektör heyetinin refakat etmesi planlandığı belirtilmektedir.


Ziyaretin, Amsterdam (16-18 Nisan) ve Venlo (19 Nisan) şehirlerini kapsaması öngörülmektedir.     17 Nisan 2012 tarihinde, Amsterdam’da her iki ülke iş dünyasının geniş katılımı ile Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Hollanda Hükümeti yetkililerinin onurlandıracakları “Türkiye-Hollanda İş Forumu” düzenlenecektir. Ayrıca, katılımcıların sektörlerine ve taleplerine göre yapılacak firma eşleşmelerinin yanı sıra tarım ve hayvancılık; lojistik ve taşımacılık ve yenilenebilir enerji, çevre teknolojileri konularında sektörel yuvarlak masa toplantılarının düzenlenmesi öngörülmektedir.  19 Nisan 2012 tarihinde ise, Sn. Cumhurbaşkanımızın, Venlo şehrinde, Expo Floriade 2012 Uluslararası Botanik Sergisi’nde açılışını yapacağı Türkiye standının açılış törenine, Türk özel sektör heyetinin de katılması planlanmaktadır.

  

Ülke ekonomisinin %10’unu oluşturan çiçekçilik ve bahçecilik sektörünün girişimi olan ve 1960 yılından beri her on yılda bir düzenlenen, Dünya Çiçekçilik ve Bahçecilik Fuarı-EXPO Floriade Fuarı’na Hollanda tarafından büyük önem verilmektedir. 180 gün açık kalacak olan Floriade Fuarı’nın  2,5 milyon ziyaretçi çekmesi öngörülmektedir.

  

Hollanda, kişi başına düşen 40 bin dolarlık yüksek milli geliri ile gelişmiş bir ekonomiye sahiptir. Avrupa’nın 6., dünyanın 16. ekonomisidir. Hollanda dünyada yabancı yatırımların en çok yapıldığı ülkeler sıralamasında 7. sırada gelmektedir. Ülkede yaklaşık 6.000 yabancı şirketin merkezi bulunmaktadır. Dünyanın dördüncü, Avrupa’nın ise birinci en büyük limanına sahiptir. Yüzyıllardır bir ticaret ülkesi olma geleneğini sürdüren Hollanda, Avrupa’daki merkezi konumu itibariyle taşımacılık ve lojistikte dünya lideri haline gelmiştir.

  

2011 yılında Hollanda’ya ihracatımız 3.2 milyar Dolar, ithalatımız ise 4 milyar Dolar olarak gerçekleşmiştir. Hollanda, Türkiye’ye yapılan toplam doğrudan yabancı yatırım tutarı içerisinde ilk sırada bulunmaktadır.

  

Türk firmaları açısından, yenilenebilir enerji, çevre teknolojileri, tarım-tarım teknolojileri, hayvancılık,  lojistik- taşımacılık, denizcilik, turizm ve gıda öne çıkan işbirliği alanlarıdır.

  

Ziyaretin, konaklama, uçak, transferler, yemek vb. organizasyon giderlerini karşılamak üzere, katılımcıların 2.000 Avro avans ödemeleri beklenmektedir. Katılım bedelinin kesinleşmesini müteakip, bakiye tutar ziyaret öncesinde katılımcılardan tahsil edilecektir.

 

 Ziyarete katılım ve program kapsamında düzenlenecek ikili görüşme için iki ayrı form hazırlanmıştır.

 

 Söz konusu ziyarete katılmak isteyen firma temsilcilerinin ekte yer alan, “Özel Sektör Heyeti Başvuru Formu’’na bir resim ekleyip, eksiksiz doldurarak, aşağıda verilen DEİK Avro hesabına, 2.000 Avro tutarındaki avans ödeme bedelinin ödendiğini gösteren, katılımcının isminin ve Hollanda ziyaretinin ibaresinin  de kayıtlı olduğu ödeme dekontu ile birlikte en geç 16 Mart 2012 Cuma günü mesai saati bitimine kadar, DEİK’e (E-mail: hollanda@deik.org.tr, Faks: 0212 339 50 65) iletmeleri gerekmektedir.

  

Anılan ziyaret kapsamında ikili görüşme talep eden firmaların ise ekte yer alan, Hollanda tarafınca hazırlanan. “İkili Görüşme Talep Formu’’nu ( Intake Form)  İngilizce doldurarak, en geç 16 Mart 2012 Cuma günü mesai saati bitimine kadar, yukarıda verilen hollanda@deik.org.tr mail adresine iletmeleri gerekmektedir. 16 Mart 2012 tarihinden sonra iletilecek İkili Görüşme Başvuru Talep Formu, Hollanda tarafından işleme alınmamaktadır.

  

Katılım ücreti ve organizasyon hizmetleri, katılımcıların sayısına göre tespit edilmektedir. Bu itibarla, katılım teyidini bildirip, avans ödemesini yapmış olan katılımcıların ziyarete katılmaktan vazgeçmeleri halinde, en geç 2 Nisan 2012 saat 17:00’a kadar DEİK’e yazılı olarak bildirmeleri şartıyla avans olarak yapılan ödeme iade edilebilecektir.

 

 Vize başvuruları katılımcıların kendileri tarafından yapılacak olup, ziyarete katılacak olan özel sektör heyetinin bilgileri Hollanda Büyükelçiliği’ne iletilecektir.

 

 

 

Banka Hesap Numarası:

 

Banka Adı/Şube   : TÜRKİYE İŞ BANKASI- Beyoğlu Şubesi

Swift Kodu            : ISBKTRISXXX

Hesap Numarası    : 3314586 (EURO)

Hesap Birimi         : (€)

Hesap Adı             :  DIS EKONOMİK İLİŞKİLER KURULU/AB

IBAN                    : TR67 0006 4000 0021 0113 3145 86

 

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2020 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • Lösev
TS 10002