RK Uygulama Esaslarına İlişkin Düzenlemeler

14 Mart 2012 Çarşamba

TOBB’dan alınan yazıda, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın, "İhracat Reeskont Kredisi Uygulama Talimatı" Genelgesi ile Eximbank'a tanınan 4 milyar ABD Doları tutarındaki reeskont limiti dahilinde, hem döviz (karşılığı TL) hem de TL cinsinden kullandırılmakta olan Reeskont Kredisi'ne (RK) ilişkin blokaj uygulamasında yeni bir düzenleme yapıldığı bildirilmiştir.


Bu çerçevede, program kapsamında kredinin ihracat taahhüdü yükümlülüklerinin yerine getirilmemesi halinde, bono bedeli üzerinden %1,5 oranında hesaplanan ve ek teminat olarak bloke edilen tutarın, krediye esas bono vadesinden önce ihracat taahhüdünün kapatılması halinde erken iade imkânı getirildiği belirtilmiştir. Blokaj tutarının TL karşılığının hesaplanmasında Eximbank döviz alış kurunun uygulanacağı, blokaj tutarının vadeden önce iadesi durumunda iade tarihindeki kur, bono vadesinden sonra iadesi durumunda ise bono geri ödeme tarihindeki kurun esas alınacağı bildirilmiştir.

 

Yazıda devamla, kredi başvurularının, Türk Eximbank Genel Müdürlüğü ile İstanbul ve İzmir şubelerine yapılması gerektiği belirtilmiştir.

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2020 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • Lösev
TS 10002