Reach — Güncellenen Svhc Aday Listesi

5 Temmuz 2011 Salı

TOBB’dan alınan yazıda, AB’nin kimyasallara yönelik yeni politikasını oluşturan 1907/2006 sayılı REACH Tüzüğü nedeniyle, AB ve AEA (İzlanda, Norveç, Lihtenştayn) ülkelerine yapılan ihracatımızın sekteye uğramaması için firmaların REACH kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmeleri önem teşkil etmektedir denilmektedir.


Avrupa Kimyasallar Ajansı (AKA) tarafından sürekli güncellenen Yüksek Önem Arz Eden Maddeler (SVHC) Listesi (Aday Liste) ve AB’ye ihracat yapan firmalarımızın ihraç ettiği üründe (madde, karışım, eşya) söz konusu listede yer alan maddelerin olması halindeki yükümlülükleri duyurulmuş olduğu belirtilmektedir.

 

20 Haziran 2011 tarihinde Yüksek Önem Arz Eden Maddeler (SVHC) Aday Listesi’ne 7 madde daha ilave edildiği bildirilmiştir. (http://echa.europa.eu/news/pr/201106/pr_11_15_svhc_candidate_list_en.asp). söz konusu 7 maddenin eklenmesi ile birlikte SVHC Aday Listesi’nde yer alan toplam madde sayısı 53’e yükselmiştir. Buna ilaveten daha önce “kanserojen” madde olarak Ekim 2008 tarihinde Aday Listeye dâhil edilen “Kobalt Diklorür”, “üreme için toksik” olarak yeniden sınıflandırılarak güncellenmiştir.

 

Konuyla ilgili detaylı bilgiye ulaşılabilmesi amacıyla İMMİB Genel Sekreterliği bünyesinde kurulan ve iletişim bilgileri aşağıda yer alan “İMMİB REACH ve CLP Yardım Masası” web postalını incelemeleri hususunu rica edilmektedir.

 

İMMİB REACH ve CLP Yardım Masası İletişim Bilgileri:

Tel: 0 (212) 454 09 19

Web adresi: http://reach.immib.org.tr/web/

 

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2020 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
TS 10002