Ukrayna'nın Türk vatandaşlarına sınırda vize ita etmesi

23 Eylül 2011 Cuma

TOBB’dan alınan yazıda, Ukrayna'ya turizm amacıyla seyahatte bulunacak umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımıza, 10 Eylül 2011 tarihi itibariyle, Kiev Borispil, Odesa ile Simferopol Havaalanları ve Odesa Limanı'nda 30 ABD Doları karşılığında 14 gün ikamet süreli tek girişli vizesinin ita edilmeye başlanacağı bildirilmiştir.


Söz konusu vize uygulamasında ikamet süresinin 15 güne çıkartıldığı bildirilmiş olup gerekli hususlar aşağıda verilmektedir.

 

1.     Ukrayna'ya 15 günü aşmamak kaydıyla turistik amaçlı seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızın, sınır kapılarında görevli yetkililere turistik amaçlı seyahat ettiklerini belirterek, seyahat acentesi "voucher"'ı, otel rezervasyonu belgesi veya seyahatin turistik amaçlı olduğunu gösteren başka bir belge ile dönüş biletlerini ibraz etmeleri gerekmektedir.

 

2.     Ukrayna makamlarınca, akraba, tanıdık ve arkadaş ziyaretleri turistik seyahat kapsamında değil, özel amaçlı olarak değerlendirilmekte ve özel amaçla ya da Ukrayna'ya 15 günü aşacak süreler için seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızın Ukrayna'nın ülkemizdeki temsilciliklerinden amacına uygun ( transit, kısa süreli ikamet veya uzun süreli ikamet) vize almaları gerekmektedir.

 

 

3.     1 Haziran 2011 tarihli Ukrayna Bakanlar Kurulu kararı uyarınca, aşağıda belirtilen durumlarda Ukrayna makamları sınır kapılarında yabancı ülke vatandaşına vize itasından imtina etmektedir.

 

·           Milli güvenliği ya da kamu- düzenini sağlamanın gerekli olduğu durumlarda,

 

·           Ukrayna vatandaşlarının ya da Ukrayna'da yaşayan diğer kişilerin sağlığını, haklarım ve yasal Çıkarlarım tehdit edebilecek bir durumla karşılaşıldığında,

 

·           Söz konusu şahıs hakkında veri tabanında Ukrayna'ya girmesine engel teşkil edecek bir kayda rastlandığında,

 

·           Sahte pasaportla giriş yapılmaya çalışıldığında,

 

·           Kasıtlı şekilde sahte belge ya da doğru olmayan bildirimde bulunulduğunda,

 

·           Ukrayna'yı daha önce ziyaret etmiş yabancı ülke vatandaşının Ukrayna'da önceki kalışı süresince bir suç işlediği tespit edildiğinde,

 

·           Yabancı ülke vatandaşı tarafından Ukrayna'yı ziyaret amacı Ukrayna makamlarına yanlış ifade edildiğinde,

 

·           Yabancı ülke vatandaşının, vize geçerlilik süresinin bitiş tarihinden önce Ukrayna'dan çıkacağını gösteren belgenin bulunmaması halinde.

 

4.     Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Kiev Borispil Havaalanı Terminal B binasında pasaport kontrolünden önce "Consular Department/Visa" bölümünde vize verileceğini, vatandaşlarımızın vize başvurusu sırasında bir form dolduracağını, vize vermek üzere sadece bir Ukraynalı görevlinin bulunacağı ve bu nedenle belirli bir süre sırada bekleme zorunluluğunun doğabileceğini belirtilmektedir.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2020 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination