Türk-Afrika İş Konseyleri Çatısı altında Yeni Kurulan İş Konseyleri

28 Nisan 2011 Perşembe

DEİK/Türk-Afrika İş Konseyleri çatısı altında Türk-Angola, Gana, Moritanya, Nijerya, Tanzanya ve Uganda İş Konseylerinin Kurulmasına karar verilmiştir.


DEİK’ten alınan yazıda, T.C. Devleti tarafından 1998 yılında oluşturulan “Afrika'ya Açılım Eylem Planı” ile Dış Ticaret Müsteşarlığınca 2003 yılı başında kabul edilen “Afrika Ülkeleriyle Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi Stratejisi” kapsamında DEİK’in Afrika ülkeleri ile ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine ve bu bağlamda yeni açılımlar sağlanmasına büyük önem verdiği belirtilmiştir.

DEİK çatısı altında orta vadede Afrika’da Büyükelçiliğimiz bulunan ülkelerde, uzun vadede ise 54 Afrika ülkesinin tamamında İş Konseyleri kurulması hedeflenmektedir.

Bu hedef doğrultusunda 27 Aralık 2010 tarihli DEİK Yönetim Kurulu ve 23 Ocak 2011 tarihli Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu’nda alınan karar uyarınca DEİK/Türk-Afrika İş Konseyleri çatısı altında Türk-Angola, Gana, Moritanya, Nijerya, Tanzanya ve Uganda İş Konseylerinin Kurulmasına karar verilmiştir. Böylece halihazırda Türk-Cezayir, Fas, Güney Afrika, Libya, Mısır, Tunus, Sudan, Etiyopya İş Konseylerini bünyesinde barındıran Türk-Afrika İş Konseyleri çatısı altında faaliyet gösteren İş Konseylerinin sayısı 15’e ulaşmıştır.

Türk işadamlarına sunduğu imkanları nedeniyle Afrika kıtasında öne çıkan ve önem arz eden bu ülkeler ile kurulan İş Konseylerinin hedefi, Türkiye ile ilgili Afrika ülkeleri arasında karşılıklı iş ve yatırım olanaklarını araştırmak ve geliştirmektir. Söz konusu hedef doğrultusunda, Türk iş dünyasının Afrika ülkeleri iş alemleri ile çeşitli platformlarda biraraya gelmelerinin sağlanması ve iş potansiyeli olan alanlarda karşılıklı bilgi akışının oluşturulması öncelikli amaç olarak belirlenmiştir.

Bu çerçevede, Türk – Afrika İş Konseylerine katılmak ve yeni kurulan İş Konseylerinde aktif olarak rol almak isteyen üyelerimizin DEİK Üye İlişkileri Sorumlusu Sayın Çiğdem Birgin (Tel: 0.212.339 50 34; E-posta: cbirgin@deik.org.tr) ile irtibata geçmesi rica olunur.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2019 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • Yörex