Rusya/Basitleştirilmiş Gümrük Hattı

5 Temmuz 2011 Salı

TOBB’dan alınan yazıda, Moskova’da yapılan 18.09.2008 tarihli Protokol ve 18.02.2009 tarihli Mutabakat Zaptı ile oluşturulan Basitleştirilmiş Gümrük Hattı (BGH) uygulamasına ilişkin önemli gelişmelerin kaydedildiği bildirilmiştir.


Söz konusu görüşmelerde, Basitleştirilmiş Gümrük Hattı kapsamındaki eşya sevkiyatlarında, bundan böyle, Rusya Gümrük İdaresi tarafından gümrük vergilerinin hesaplanmasında temel alınan asgari kıymet şeklinde tanımlanabilecek “referans fiyat” uygulamasına son verilmesi hususunda mutabakata varıldığı. Ayrıca, 18.02.2009 tarihli Mutabakat Zaptı’nın 5. Maddesi uyarınca, Kasım 2009’dan beri elektronik veri değişimi gerçekleştirildiğinden, “güvenli paket” uygulamasının kaldırılmasının gerektiği hatırlatılarak, tarafların bir ay içinde bu konuda öneri sunacakları ifade edilmektedir.

 

Konu ile ilgili olarak, ayrıca, firmaların BGH Protokolü ve Mutabakat Zaptı’na uygun işlem yapmaları koşuluyla, hiçbir aracıya ihtiyaç duymadan Basitleştirilmiş Gümrük Hattı sisteminden faydalanabileceğinin, BGH çerçevesinde tekelci bir yapılanmaya karşı olunduğunun ve bu konuda da Türk tarafının 01 Ekim 2011’den önce BGH uygulamasına ilişkin öneride bulunacağının toplantı tutanağına eklendiği belirtilmektedir.

 

Son olarak, görüşmelerde BGH uygulamasının diğer taşıma modları ile geçiş noktalarına da yaygınlaştırılması konusunda, iki ülke gümrük idarelerinin birlikte karar verecekleri ifade edilerek, Kasım ayı içerisinde İstanbul’da iki ülke gümrük idarelerinin ortak bir çalış tay düzenleyecekleri ve firmalara BGH sistemi ve gümrük uygulamaları hakkında bilgi verileceği bildirilmiştir.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2020 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination