Tuta Absoluta (Domates Güvesi) Zararlısı İle Mücadele Dosyası

28 Haziran 2010 Pazartesi

Tuta Absoluta zararlısı ile biran önce entegre bir mücadeleye girişilmesi amacı ile bir dosya hazırlanmış ve Antalya ziyareti sırasında Tarım Bakanımıza elden teslim edilmiştir. Aynı dosya ilgili kurum ve kuruluşlara da iletilmiştir.


Domates güvesi veya “Tuta Absoluta” adıyla anılan zararlının yayılması Antalya ihracatını Mayıs ayında dahi etkilemiş bulunmaktadır. Birçok ülkede bu zararlının, üretime yüksek oranlarda zarar verdiği bilinmektedir. Zararlı, önlenemediği takdirde biber gibi diğer ürünleri de etkileyebilmektedir.

Zararlının sebep olabileceklerine karşı ivedilikle önlemler alınmaz ise, Antalya’nın yaklaşık 3 milyon tonluk üretimi, yarım milyar dolara yaklaşan ihracatı riske girecek, diğer bölgelerde de başta domates ihracatı olmak üzere ciddi bir zarar oluşacaktır.

Konunun önemine binaen 02.Haziran.2010 tarihinde saat:10.00’da ATSO’da sektör ilgilileri ile geniş katılımlı bir bilgilendirme toplantısı yapılmış, aynı gün saat 14.00’da Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak başkanlığında, tarım sektöründeki önemli aktörler ile ikinci bir toplantı gerçekleştirilmiştir.

ATSO Yönetim Kurulu Başkanı ve Meslek Komiteleri üyeleri ev sahipliğinde, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Tarım İl Müdürlüğü, Antalya Ticaret Borsası, Ziraat Mühendisleri Odası, Antalya Yaş Sebze ve Meyve İhracatçıları Birliği’nden temsilcilerin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda Tuta absoluta’nın sebep olduğu ve olacağı zararlar, bunlarla mücadele kapsamında nasıl bir örgütlenme yapısı ile ne tip önlemler alınabileceği tartışılmıştır.

Toplantıdan elde edilen veriler ve çözüm önerileri ATSO AR-GE Merkezi ve Meslek Komiteleri Müdürlüğü’nce bir dosya haline getirilerek Antalya ziyareti sırasında Tarım Bakanımıza elden teslim edilmiş, aynı dosya ilgili kurum ve kuruluşlara da iletilmiştir.

İlgili dosyaya aşağıda verilmiş olan bağlantıdan ulaşılabilir.

Ek: Tuta Absoluta Dosyası

İlgili Dosyalar :

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2020 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
TS 10002