Avrupa Birliği Öykü Yarışması”nda dereceye giren genç yazarlar belirlendi

15 Aralık 2010 Çarşamba

Odamız Antalya AB Bilgi Merkezi’nin 2010 yılı etkinlikleri kapsamında Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliğinde üçüncüsünü düzenlediği “Avrupa Birliği Öykü Yarışması”nda dereceye giren adaylar belirlenmiştir.


Avrupa Birliği Öykü Yarışması”nda dereceye giren genç yazarlar belirlendi


Amacı, Avrupa Birliği’ne üyelik sürecinde “özgürlük” kavramını vurgulamak, yetişmekte olan kuşakları bu konuda düşünmeye ve araştırmaya sevk etmek olan yarışma Antalya dışında Adana, Ankara, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Mersin, Samsun, Şanlıurfa, Trabzon ve Van illerinde de AB Bilgi Merkezleri vasıtasıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla       5 Ekim 2010 tarihinde yarışmaya katılmak isteyen öğrencilere yönelik, ünlü Öykü Yazarı Cemil Kavukçu’nun konuk olduğu bir öykü yazma semineri gerçekleştirilmiştir.


Bu yıl üçüncüsü düzenlenen, son başvuru tarihi 30 Kasım 2010 olan yarışma Antalyalı öğrencilerden büyük ilgi görmüş ve 82 başvuru alınmıştır. Bu öyküler 14 Aralık 2010 tarihinde Antalyalı ünlü Öykü Yazarı Neşe Karel başkanlığında yapılan toplantıda jüri tarafından değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda TED Alanya Koleji öğrencileri Elif Kazak “Balkondaki” başlıklı öyküsüyle, Şenil Konuralp “Yazık” başlıklı öyküsüyle ve Ilgaz Eyidoğan “Ay Işığında Diyarbakır” başlıklı öyküsüyle Antalya ilinde ilk üçe girmeye hak kazanmışlardır. 
 
İl genelinde dereceye giren öğrenciler Ocak ayında Ankara’da Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Marc Pierini’nin katılımlarıyla gerçekleştirilecek ulusal ödül törenine katılacaklardır. Türkiye genelinde ilk üçe girecek öğrenciler ise Brüksel ve Budapeşte gezisi ile ödüllendirilerek burada Avrupa Birliği kurumlarını ziyaret etme fırsatı bulacaklardır.

Antalya AB Bilgi Merkezi

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2020 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
TS 10002