Türkiye-Sırbistan Vize Muafiyeti Anlaşması’nın Yürürlüğe Girmesi

17 Aralık 2010 Cuma

12 Temmuz 2010 tarihinde imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Sırbistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Vizenin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma”da öngörülen vize muafiyeti düzenlemesi, sınır kapılarımızda 03 Aralık 2010 tarihi itibariyle uygulanmaya başlamıştır.


TOBB’dan alınan yazıda, Dışişleri Bakanlığı’nın yazısına atıfla, Belgrad’da, 12 Temmuz 2010 tarihinde imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Sırbistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Vizenin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma”da öngörülen vize muafiyeti düzenlemesinin, sınır kapılarımızda, 03 Aralık 2010 tarihi itibariyle uygulanmaya başlandığı bildirilmiştir. Yazıda devamla, anılan Anlaşma’da öngörülen vize düzenlemelerine ilişkin esaslar belirtilmiştir:

  • Resmi (diplomatik, hizmet ve hususi) ve umuma mahsus pasaport hamili iki ülke vatandaşları, birbirlerinin ülkelerine yapacakları seyahatlerinde veya transit geçişlerinde toplam ikamet süresi, ilk giriş tarihinden itibaren, her altı ay içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftırlar.
  • Tren, otobüs ve kamyon sürücüleri ile yardımcıları, tren ve lokomotif mürettebatı, sivil uçak ile gemi mürettebatı gibi uluslararası yolcu ve mal nakliyesi yapan her iki ülkenin vatandaşları yukarıda belirtilen süreyle vizeden muaf kılınmışlardır.
  • Her iki ülkenin “Gemi Adamı Cüzdanı” ile ICAO standartlarında düzenlenen “Seyahat Belgesi” hamili vatandaşları, birbirlerinin ülkelerine yapacakları seyahatlerinde veya transit geçişlerinde pasaportları yerine bu belgeleri kullanabilirler.
  • Her iki ülkenin vatandaşlarının çalışma, uzun süreli ikamet (90 günü aşan süreler), aile birleşimi, öğrenim, eğitim, ilmi araştırma ve montaj-bakım-onarım gibi özel amaçlı seyahatleri Akit tarafların diplomatik veya konsolosluk temsilciliklerinden alınacak özel meşruhatlı vizeye tabidir.

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2020 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
TS 10002