Sayısal Takograf Uygulaması

8 Ekim 2010 Cuma

Ülkemizin de taraf olduğu Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Yapan Taşıtlarda Çalışan Personelin Çalışmalarına İlişkin Avrupa Anlaşması (AETR) Hükümleri ve Avrupa Birliği (AB) uyum süreci çerçevesinde, uluslararası taşımacılık yapan ticari amaçlı yük ve yolcu araçlarında kullanılmak üzere, sayısal takograf uygulaması 31 Aralık 2010 itibariyle zorunlu hale gelecektir.


Sayısal takograf uygulaması ile profesyonel sürücülerin davranışlarına ve faaliyetlerin ilişkin daha fazla güvenilir veri toplayarak karayolu güvenliğinin artırılması amaçlanmaktadır.

 

Karayolu araçlarının hareketinin ve sürücülerinin belli çalışma sürelerinin detaylarını otomatik olarak göstermeyi ve kaydetmeyi sağlayan takograf kartı ile ilgili ön başvurular Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB)’un http://staum.tobb.org.tr web sayfasından 1 Ekim 2010 tarihinden itibaren alınmaya başlanmıştır. Sürücü kartı, servis kartı ve şirket kartını almak isteyen kişi veya kuruluşlar TOBB’un web sayfasından yapacakları ön başvuruyu takiben Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın da yetkili bulunduğu ticaret ve sanayi odalarına doğrudan başvuru yapabileceklerdir.

Başta AB olmak üzere AETR ülkelerine taşımacılık yapan sürücü ve firmalarımızın mağdur olmamaları açısından en kısa zamanda Odamıza sayısal takograf kart başvurularını yapmaları rica olunur.

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2020 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
TS 10002