İsveç’e ICT Heyet Ziyareti ve Türkiye-İsveç ICT Forumu

30 Aralık 2010 Perşembe

Telekomünikasyon donanımı ihracatçısı olan ve dünyanın önde gelen bilişim ülkesi İsveç’e, iki ülke arasındaki bilişim ve iletişim teknolojileri sektöründeki işbirliklerinin, yatırım ve ortak proje çalışmalarının geliştirilmesi amacıyla DEIK/Türk-İsveç İş Konseyi tarafından Türkiye Bilişim Vakfı:TBV ve Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği:TÜBİSAD’in katkılarıyla 8-10 Şubat 2011 tarihlerinde Stokholm’e ICT Heyeti ziyareti ve takiben “Türkiye-İsveç ICT Forumu” düzenlenecektir.


“Information Sociey Index” verilerine göre İsveç, dünyanın öncü bilişim ülkesi olarak yer almaktadır. İsveç bilişim sektöründe Avrupa pazarını yöneten ilk ülke olmuştur ve NMT, GSM, Bluetooth ve WAP teknolojilerden oluşan kablosuz telekomünikasyon sistemlerinin standartlaştırılmasında aktif rol almıştır. Ülke çapında broadband yatırımları devam etmektedir. Türkiye’de ise telekomünikasyon alanında Telia Sonera’nın TURKCELL ile ortak yatırımı ve Ericcson’un GSM ve 3G alanındaki faaliyetleri ile tanınmaktadır.

Ziyaret kapsamında, önde gelen teknoloji geliştirme merkezlerinden İsveç’in silikon vadisi “Kista Science Park” ziyaret edilerek teknopark bünyesindeki 1000’i aşkın ICT firması ile ikili görüşme olanağı sağlanacaktır. Ericsson, Tele2 and Enea gibi önde gelen İsveçli firmaların yanısıra IBM, Microsoft, Intel, Oracle, SUN Microsystems, Huawei ve benzeri uluslararası ICT şirketlerinin bölgesel merkezleri, Kista Science Park’da yer almaktadır. İlgilenen firmalara Kista Science Park’da yerleşik firmaların listesi iletilecektir.

İsveçli şirketlerle proje ortaklığı, teknolojik işbirliği, yatırım ortaklığı, 7inci ve 8inci Çerçeve Program’larında proje partnerliği ve 3üncü ülkelere birlikte açılım yapmayı arzu eden firmaların İngilizce kısa proje profillerini ziyaret esnasında hazır bulundurmalarında yarar görülmektedir. Ziyaretin taslak programı ve katılım koşulları ekte bilgilerinize sunulmaktadır.

2010 yılında %8.5 oranında büyüme kaydeden Türk bilişim sektörünün yurtdışına açılması ve uluslararası işbirliklerinin artması açısından önem taşıyan bu ziyarete ICT alanındaki üyelerimizin ekteki katılım formunu eksiksiz doldurarak avans ödeme dekontuyla birlikte 12 Ocak 2011 tarihine kadar DEİK’e (Dilek Tuna;
dtuna@deik.org.tr, tel: 0212 339 50 36, faks: 0212 339 50 65) iletmeleri gerekmektedir.

 

İlgili Dosyalar :

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2020 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
TS 10002