REACH İzin Listesi İçin Önerilen Maddeler

31 Aralık 2010 Cuma

AKA tarafından önceliklendirilerek AB Komisyonu onayına sunulan madde sayısı 14’e ulaşmış olup Komisyon tarafından ilan edilecek REACH Tüzüğü EK XIV(İzne Tabii Maddeler Listesi)’de yer alacak maddeleri AB’ne tek başına ya da karışım içersinde ihraç edecek firmaların, listede her bir madde için belirlenecek son başvuru tarihine kadar (application date) Avrupa Kimyasallar Ajansı’na İzin başvurusunda bulunmaları veya ikame (alternatif) madde arayışına girmeleri gerekecektir.


T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nden alınan yazıda, AB’nin kimyasallara yönelik yeni politikasını oluşturan REACH Tüzüğü’nün 1 Haziran 2007 tarihi itibari ile yürürlüğe girdiği, AB ve AEA (İzlanda, Norveç, Lihtenştayn) ülkelerine yapılacak ihracatta sorun yaşanmaması açısından, 2 Aralık 2008 tarihinden itibaren başlayan Kayıt, İzin ve Kısıtlama süreçlerindeki gelişmelerin takibinin önem arz ettiği belirtilmiştir.

Avrupa Kimyasallar Ajansı (AKA)’nın web sitesinde yayımladığı 20 Aralık 2010 tarihli duyuruda; hali hazırda Yüksek Önem Arz Eden Madde (SVHC) Listesi’nde yer alan 8 maddenin daha önceliklendirilerek REACH Tüzüğü Ek XIV’e (İzne Tabii Maddeler Listesi) dahil edilmesine yönelik olarak AB Komisyonunun onayına sunulduğunun ve endüstriden gelen görüşlerin değerlendirilmesi sonucunda söz konusu maddelerin izin şartından muaf kullanım alanı bulunmadığı bildirilmiştir.

Yazıda devamla, AKA tarafından önceliklendirilerek Komisyon onayına sunulan madde sayısının 14’e ulaştığı; Komisyon tarafından ilan edilecek REACH Tüzüğü EK XIV(İzne Tabii Maddeler Listesi)’de yer alacak maddeleri AB’ne tek başına ya da karışım içersinde ihraç edecek firmaların, listede her bir madde için belirlenecek son başvuru tarihine kadar (application date) Avrupa Kimyasallar Ajansı’na İzin başvurusunda bulunmaları veya ikame (alternatif) madde arayışına girmeleri gerekeceği ifade edilmiştir.

Bu çerçevede, REACH Tüzüğü EK XIV listesine dahil edilmesi için AB Komisyonu onayına sunulan 14 maddenin ve REACH İzin sürecine ilişkin hazırlanan bilgi notunun ek’te iletildiği ve Birlikleri web sitesinden (http://reach.immib.org.tr/web/) konu hakkında detaylı bilgi alınabileceği bildirilmektedir. Bilgilerinizi rica ederim.

Ek: 1 – EK XIV Listesine Önerilen 14 Madde (2 sayfa)
       2 – REACH İzin Süreci (2 sayfa)

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2020 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
TS 10002