RF Urallar Bölgesi'nde Kurulacak"Titanyum Vadisi" Hk.

31 Aralık 2010 Cuma

Rusya'nın ekonomik modernleşme projesi kapsamında, özel önem verilen ileri teknoloji üretimini hızlandırmak amacıyla, RF Başkanı D. Medvedev'in şahsen teşvik ettiği, Moskova'nın 20 kilometre dışında halen inşası devam eden, ABD/Silikon Vadisi benzeri Skolkovo Teknoloji Merkezi'nin kuruluşuna ilişkin yasa tasarısı onaylanmıştır.


TOBB’dan alınan yazıda, Dışişleri Bakanlığı’nın yazısına atıfla, Rusya'nın ekonomik modernleşme projesi kapsamında, özel önem verilen ileri teknoloji üretimini hızlandırmak amacıyla, RF Başkanı D. Medvedev'in şahsen teşvik ettiği, Moskova'nın 20 kilometre dışında halen inşası devam eden, ABD/Silikon Vadisi benzeri Skolkovo Teknoloji Merkezi'nin kuruluşuna ilişkin yasa tasarısının onaylandığı belirtilmiştir.

Başbakan V. Putin'in, Urallar Federal Bölgesi'nde "Titanyum Vadisi" kurmayı planladığına dair Rus basınında yer alan bir habere göre, 1,3 milyar dolara mal olacak proje 20.000 kişiye istihdam sağlayacak olup, kurulacak vadide uçak, otomotiv, gemi yapımı ve ilaç endüstrisi için üretim gerçekleştirilecektir. Başbakan Putin, bölgeye yaptığı ziyaret sırasında bölgenin münhasır ekonomik niteliğine ilişkin hükümet kararnamesinin iki hafta içinde çıkarılacağını, bu çerçevede bazı ayrıcalıklar ve vergi kolaylıklar getirileceğini, projenin finansmanının  2012 yılı bütçesine konacağını, ancak altyapıya ilişkin inşaat faaliyetlerinin 2011'de başlayacağını açıklamıştır.

Rus devlet kuruluşu Russian Technologies'in Başkanı S. Chemezov (aynı zamanda bölgedeki en büyük titanyum üreticisi VSMPO-Avisma adlı şirketin sahibi), projede gemi, inşaat, santral mühendisliği, petro-kimya ve ilaç sanayi alanında yaklaşık 20 firmanın yer aldığını belirtmiştir.

Başbakan V. Putin, Ural Bölgesi'ne ahiren gerçekleştirdiği ziyaret sırasında ayrıca, Siemens ile RusSinara adlı firmanın ortak girişimiyle kurulan Ural Lokomotif Fabrikası'nda incelemelerde bulunmuştur. Bu çerçevede çıkan haberde Başbakan Putin, Rus Demiryolları Idaresi ile Siemens şirketi arasında Rusya'da hızlı demiryolu ulaşımı için ortak bir program geliştirmek üzere işbirliği yapılabileceğini duyurmuştur.

Yazıda devamla, halihazırda Moskova/St. Petersburg ve Moskova/Nijni Novgorod şehirleri arasında sefer yapan "Sapsan" adlı 8 adet trenin Siemens tarafından üretildiği ve Rus Demiryolları İdaresi'nin anılan tren sayısını arttırarak diğer hatlara yaygınlaştırmayı hedeflediği belirtilerek, bu bağlamda yakın dönemde ilave 4 adet trenin anılan hatta hizmet vermeye başlayacağı ifade edilmiştir.

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2020 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
TS 10002