Avrupa Bilgi Yarışması Semineri ATSO'da düzenlendi

1 Ekim 2010 Cuma

Odamız Antalya AB Bilgi Merkezi, 2010 yılı etkinlikleri kapsamında Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliğinde “Avrupa Bilgi Yarışması” düzenlemektedir. Yarışma AB Bilgi Büroları ve Avrupa Birliği Bilgi Merkezleri’nin bulunduğu 18 ilde (İstanbul, Ankara, Antalya, Adana, Bursa, Denizli, Mersin, Samsun, Trabzon, Van, Gaziantep, İzmir, Edirne, Kayseri, Konya, Eskişehir, Şanlıurfa ve Diyarbakır) gerçekleştirilecektir.


Avrupa Bilgi Yarışması Semineri ATSO'da düzenlendi

Türkiye Avrupa Birliği'ne üyelik yolunda adım adım ilerlerken en önemli konulardan birinin de doğru bilgilenme olduğu düşünülerek, bu yarışmanın gençlerin AB ve Türkiye’nin üyelik sürecini doğru bir şekilde anlayıp yorumlaması, somut bilgilere dayanan fikirler geliştirmelerine olanak sağlaması beklenmektedir. Yarışmaya Antalya il merkezindeki ortaöğretim kurumlarının 9, 10 ve 11. sınıf öğrencileri katılacak olup, toplam 33 okul yarışmaya katılmak üzere başvurmuştur. Söz konusu yarışmanın yerel etapları Kasım ayı sonunda Antalya’da gerçekleştirilecektir. İl birincisi olan takım Aralık ayı içerisinde Ankara’da gerçekleştirilecek olan Ulusal Avrupa Bilgi Yarışması’na katılacak olup, Türkiye birincisi olan takım Brüksel ve Macaristan Gezisi ile ödüllendirilecektir. İllerde dereceye giren takımlara ise çeşitli ödüller verilecektir.

Bu itibarla, yarışmaya katılan okulların takımlarına ve onları çalıştıran danışman öğretmenlerine yönelik 30 Eylül 2010 Perşembe günü Odamız Atatürk Konferans Salonu’nda Avrupa Takımı Üyesi Can Baydarol’un katılımıyla bir bilgilendirme toplantısı düzenlenmiştir.

Seminerde Avrupa Birliği’nin tarihsel gelişimi, genişleme süreci ve Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerini interaktif bir şekilde anlatan Baydarol, “Türkiye-Avrupa ilişkilerinin çok boyutlu bir hal aldığını, eskiden havuz problem olan sorunun şimdi okyanus problemi haline geldiğini ve bu bağlamda olan biteni anlamak ve takip etmek açısından gençlerin işinin kolay olmadığının altını çizdi. Euro bölgesi krizinin orta ve uzun vadede önemli stratejik sonuçları olacağını anlatan Baydarol, yakın zaman içerisinde İrlanda kaynaklı yeni bir krizin patlak verebileceğini, bunun da Euro bölgesi ve Avrupa Birliği için olumsuz sonuçları olacağını vurguladı. Bu bağlamda Türkiye’nin Avrupa Birliği ile ilişkilerinde ekonomiye dayalı bir politika izlemesi gerektiğini belirten Baydarol ‘’Bundan 9-10 sene sonra Türkiye AB’ye değil, AB Türkiye’ye girmek isteyebilir’’ diyerek Türkiye’nin önemli bir ekonomik güç haline gelmeye başladığını, bu bağlamda öneminin giderek arttığını ve Avrupa Birliği-Türkiye ilişkilerinde dengelerin değişmeye başladığını anlatan Can Baydarol, öğrencilere yarışmada başarılar dileyerek semineri tamamladı.

Antalya AB Bilgi Merkezi

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2020 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
TS 10002