AB Ülkelerine Yapılan Yaş Meyve-Sebze İhracatı

20 Nisan 2010 Salı

Avrupa Birliği ülkelerine yapılan yaş meyve sebze ihracatında, kimyasal mücadelede yasal sınırlar içerisinde kalınarak tavsiyelere uygun pestisitler kullanılması, uygulamalarda doz aşımına dikkat edilmesi gerekmektedir.


T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı Antalya İhracatçı Birlikleri Antalya Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nden alınan yazıda, ihracatımızın hemen hemen yarısının gerçekleştiği Avrupa Birliği ülkelerine yapılan yaş meyve sebze ihracatında zirai ilaç kalıntı sorunu nedeniyle ihracatçılarımızın sıkıntı yaşadıkları belirtilmiştir. Bu bağlamda zirai ilaçların kullanımı konusundaki hassasiyetin geliştirilmesi gerektiği ve yaş meyve-sebze üretiminde kimyasal kullanımına alternatif olarak kültürel, fiziksel önlemler ile biyolojik mücadele yöntemlerinin ön plana çıkarılması gerektiği ifade edilmiştir.

 

Yazıda devamla kimyasal mücadelede yasal sınırlar içerisinde kalınarak tavsiyelere uygun pestisitler kullanılması, uygulamalarda doz aşımına dikkat edilmesi gerektiği; özellikle “Oxamyl” ve “Methomyl” aktif maddeli ilaçların kullanımına dikkat edilmesi gerektiği bildirilmiştir.

 

Ekte “Oxamyl” ve “Methomyl” aktif maddeli ilaçların kullanım dozu ve hasat bekleme sürelerine ilişkin tablo yer almaktadır.

 

Konu ile ilgili detaylı bilgi için Antalya ihracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği AR-GE Şubesi ile irtibata geçilmesi (Tel: 0 242 311 80 00) rica olunur.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2022 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • İlan
TS 10002