Kredi Kartlarıyla Prim Tahsilâtı

26 Ekim 2010 Salı

Sosyal Güvenlik Bakanlığı Antalya Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’nden gelen 18.10.2010 tarih ve B.13.2.SGK.4.07.01.00/XII sayılı yazısında;

 

Günümüz ekonomik koşullarını dikkate alan ve vatandaş odaklı hizmet anlayışı çerçevesinde, prim ödeme yükümlülerinin primlerini kredi kartı ile ödemeleri konusunda Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığınca 06.10.2010 tarihi itibariyle 17 banka ile protokol imzalandığı belirtilmiştir. Buna göre prim ödemelerinin kredi kartıyla yapılabileceği bankaların Akbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Asya Katılım Bankası, Denizbank, Finasbank, Fortisbank, ING Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Şekerbank, Turklandbank, Türk Ekonomi Bankası, Türkiye Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Halk Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, T.C. Ziraat Bankası ve Yapı Kredi Bankası olduğu ve diğer bankalarla protokol çalışmalarının devam ettiği bildirilmiştir.

 

Prim ödeme yükümlülerinin, yukarıda belirtilen bankaların birinden edinmiş olduğu kredi kartı ile aynı bankanın alternatif dağıtım kanalları (internet bankacılığı, ATM gibi) aracılığı ile prim ödemelerini gerçekleştirebilecekleri gibi,  ilgili bankanın kredi kartına verecekleri otomatik ödeme talimatı ile de prim ödemelerinin yapılabileceği belirtilmiştir. Kredi kartı ile prim tahsilâtı protokolü imzalayan bankalardan bazılarının söz konusu uygulamaya başladığı, diğer bankaların ise bilgi işlem alt yapılarını oluşturmalarını müteakip uygulamaya geçecekleri belirtilmiştir. Bu aşamada, T.C Ziraat Bankası A.Ş ve Yapı ve Kredi Bankası A.Ş tarafından 5510 sayılı Kanunun 4/1-a kapsamındaki sigortalıları çalıştıran işverenlerin cari ay primleri, 4/1-b kapsamında kendi nam ve hesabına çalışan sigortalıların (tarım sigortalıları ile borçlanma ve yapılandırma kapsamındaki primler hariç) primleri ve isteğe bağlı sigorta primlerini, Türkiye Garanti Bankası A.Ş ise şimdilik 4/1-b kapsamında kendi nam ve hesabına çalışan sigortalıların (tarım sigortalıları ile borçlanma ve yapılandırma kapsamındaki primler hariç) primleri ve isteğe bağlı sigorta primlerinin bu bankaların kendi kredi kartı ile tahsilât işlemlerine başladığı bildirilmiştir.

 

Prim ödeme yükümlüsünün kredi kartı ile yapacağı ödemelerde komisyon bedeli alınması veya alınmaması hususunda, Kurum ile bankalar arasında yapılan protokoller gereği bankaların genel uygulamasının geçerli olduğu, Kurumun web sayfasında da primlerin kredi karı ile ödenebilmesi çalışmalarının devam ettirildiği, bu uygulamayla tüm bankaların kredi kartlarıyla prim ve diğer ödemelerin yapılmasının mümkün olacağı, ayrıca halen kredi kartıyla yapılan ödeme türlerinin kapsamının da genişletileceği belirtilmiştir. Hangi tür ödemelerin kredi kartı ile yapılabileceği bilgisinin internet sayfasından duyurulacağı belirtilmiş olup, üyelerimize önemle duyurulur.

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2022 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • İlan
  • LÖSEV
TS 10002