15’inci Girişimcilik Günleri start aldı

12 Aralık 2017 Salı

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) tarafından bu yıl 15’incisi düzenlenen ‘Girişimcilik Günleri’ final etkinliklerinin açılışı Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin’in yanı sıra MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Günal, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı Erol Bilecik, ANSİAD Başkanı Abdullah Erdoğan, iş dünyası temsilcileri, çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenci katıldı.


15’inci Girişimcilik Günleri start aldı

 

ANSİAD Başkanı Abdullah Erdoğan’ın yaptığı açılış konuşmasının ardından konuklara hitap eden ATSO Başkanı Davut Çetin, ANSİAD Girişimcilik Günleri’nin Antalya için çok önemli bir organizasyon olduğunu vurguladı. Bu organizasyonu yaşatan ve bugüne getiren herkese teşekkür eden Başkan Davut Çetin, “Girişimcilik günleri önceki yıllarda çoğunlukla girişimci tecrübesi paylaşma şeklindeydi, son yıllarda proje yarışmaları gibi sonuca giden etkinliklerin de yapılması çok isabetli olmuştur” dedi.

ATSO

Antalya'nın girişim potansiyelini büyütmek Türkiye'ye de katkı yapmaktır

Girişimcilik konusunun Türkiye ve Antalya için hayati bir konu olduğuna değinen Başkan Davut Çetin, “Antalya Türkiye'de şirket kuruluşlarında 4, katma değer üretiminde 6, ihracatta 15’inci sıradadır. Fakat Antalya’mızın 10’uncu sıraya gelme potansiyeli vardır. Dolayısıyla Antalya'nın girişim potansiyelini büyütmek Türkiye'ye de katkı yapmak demekti” şeklinde konuştu.

Son açıklanan büyüme oranına da değinen Başkan Davut Çetin, “Dün açıklanan yüzde 11'lik büyüme oranı var. Biz zaten çift hane bekliyorduk. Bu büyüme geçen yılın düşüşü ve vergi, kredi teşvikleri kaynaklı olsa bile Türkiye'nin dinamizmini göstermektedir. Bunun yansıra büyümenin üçte ikisi tüketimden üçte biri yatırımdan gelmektedir. Bu nedenle yüksek büyümenin sürdürülebilir olması için yapısal reformlarla yatırıma ve ihracata dayanan bir büyümeye geçmemiz gerektiğine dikkat etmeliyiz. Türkiye ekonomisinin gelecek yıllarda yüksek bir büyüme göstermesi ve orta gelir tuzağından kurtulması, teknoloji alanında yatırımlar ve yenilikler yapacak girişimci sınıfa bağlı olacaktır” ifadelerini kullandı.

ATSO

Son 1 yılda 78 bin yeni genç işveren

Ülke ekonomisinin bu yıl 3 trilyon lira civarında bir üretim gerçekleştirdiğine değinen Başkan Davut Çetin, “Doları ortalama olarak 3,50 lira olarak hesap edecek olursak, bu üretim toplamı 850 milyar dolar etmektedir. Bu haliyle gelir olarak 11 bin doların altındayız. Satın alma gücümüz yüksek olsa bile parasal gücümüz bakımından bu düzey düşük kalmakta. Bu 10 bin dolarlık ekonomi grubundan hızla çıkmak zorundayız. Yeni teknolojik alanlar, yani yapay zeka, büyük veri, biyo-teknoloji gibi alanlarda hızlı ilerlersek bunu yapabiliriz. Bizim artık siyasette normalleşmemiz ve asıl olağan üstü hali ekonomide ilan etmemiz gereklidir. Sanayi 4.0'da kısa sürede bir sıçrama yapmak üzere her bakanlığı, her ili, her üniversiteyi, her ticaret ve sanayi odasını, her STK'yı içine alan bir işbölümü yapılmalıdır. Ülke olarak bu vizyonu belirlersek gençlerimiz de kendi vizyonlarını daha kolay belirler hale geleceklerdir” dedi.

ATSO

Türkiye'de son bir yılda 15 ile 24 yaş arasındaki 78 bin gencin işveren veya esnaf olarak iş hayatına atıldığını vurgulayan Başkan Davut Çetin, “Bu rakam elbette küçümsenemez, fakat önemli olan artırmaktır. Çünkü halen 3 milyon 300 bin genç eğitimde de iş hayatında da değildir. Bu rakamın 2 milyon 200 bini kadınlardan oluşmaktadır” şeklinde konuştu.

Bir yıl içinde robot memurlar görürseniz şaşırmayınız

Konuşmasının devamında herkesin bir şekilde girişimci olması gerektiğini belirten Başkan Davut Çetin, “Bakınız bugünlerde taşeron işçilerin memur olması konusu gündemde. Birkaç yıl içerisinde güvenlik, temizlik, şoförlük gibi birçok faaliyeti insanlar yapmayacaklar. Robotlar 10 yıl sonra gelir diyorduk ama şimdiden gelmeye başladılar. Bir yıl içinde robot memurlar görürseniz şaşırmayınız. Yapısal değişim ve yapısal reformlar bu nedenle zorunlu hale gelmiştir. Gençlerimiz bir üniversite bitireyim, KPSS'ye gireyim demeyi bırakmalıdır. Üniversitelerimizde her bölüm yeni teknolojilerin ne getireceğini düşünerek program yapmalıdır. Her bölüm sanayi 4.0'ın bir alanını alıp öğrencisini ona göre hazırlamalıdır. Her gencimiz sanayi 4.0 çağında girişimci olabileceğini görmeli ve hedefini ona göre belirlemelidir” diye konuştu.

ATSO

Paramızı taşa toprağa yatırmak yerine hisse senedine yatırmayı öğrenmeliyiz

Yatırım fikirlerinin de artık yeniçağa ayak uydurması gerektiğini söyleyen Başkan Davut Çetin, “Eğer ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunacaksak paramızı taşa toprağa yatırmak yerine hisse senedine yatırmayı öğrenmeliyiz. Herkes ya bir üretici kooperatifi ya da bir tüketici kooperatifi üyesi olmalıdır. 5 ya da 10 lira tasarruf yapabilen herkes bu küçük paraları kitlesel fonlamayla bir araya getirmeli ve bir projeye katkı yapmalıdır. Bu kültür değişimini birlikte gerçekleştirmeliyiz. Bunları yaptığımızda sermaye sorunu diye bir sorun kalmayacaktır” diyerek sözlerini noktaladı.

Başkan Davut Çetin’in konuşmasının ardından Girişimcilik Günleri final etkinliği açılış toplantısının misafir konuşmacısı olan TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik söz aldı. Ekonomi, ülke gündemi ve girişimcilik üzerine bir konuşma yapan Bilecik, daha sonra izleyicilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2018 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination