ATSO 24. Grup’tan öneri: Türkiye’de yapıların denetimi “E- Yapı Denetim” sistemiyle yapılsın

30 Kasım 2017 Perşembe

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Üyesi Osman Avşaroğlu, ATSO 24. Grup (Elektrik enerjisi üretim, dağıtım ve ilgili hizmetleri) Meslek Komitesi Başkanı Veli Yavuzcan ve Meslek Komiteleri Müdürü Özcan Kaçar, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Tevfik Altınay’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette yapı denetim firmalarının elektrik projelerini denetlemeleri esnasında yaşadığı sorunlar dile getirilerek, sektörel sorunlar ve çözüm önerilerini içeren bir rapor İl Müdürü Tevfik Altınay’a sunuldu.


ATSO 24. Grup’tan öneri: Türkiye’de yapıların denetimi “E- Yapı Denetim” sistemiyle yapılsın

 Raporda, Türkiye’deki yapıların denetiminin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’nde oluşturulacak “E-Yapı Denetim” sistemi yoluyla, yapı denetim firmalarına dağıtımı yapılarak sağlanması öneriliyor.

ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Osman Avşaroğlu raporla ilgili şu bilgileri verdi; “Yapı denetçileri, bağımsız denetçiler haline getirilmelidir. Bağımsız denetçiler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı Denetim Sisteminde yer almalıdır. Yapı Denetim Şirketleri denetim yapacak denetçileri Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden talep etmelidir.

Denetçi belgeleri, ilgili meslek odası tarafından eğitime tabi tutulan adaylara, yapılacak sınav sonrası verilmelidir. Yapı için çizilen bütün projeler, mimari proje ile beraber birbirlerine uyumlu (Mimari, Statik, Elektrik ve Mekanik) olarak hazırlanıp, yapı denetim firmasının ilgili denetçilere onaylatmasından sonra belediyeye ruhsat başvurusu yapılabilmelidir.

Kamu ve TOKİ’nin yapmış olduğu inşaatlar da yapı denetim firmaları tarafından denetlenmelidir. Müteahhitlere de usulsüz işlemlerinden dolayı işten el çektirilmelidir. Ziyarette konuşan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Tevfik Altınay’da elektrik projelerini denetimleri ile ilgili olarak bir çalışmalarını olduğunu belirterek, ATSO 24. Grup Meslek Komitesi’nin önerilerinin değerlendirileceğini ifade etti.

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2018 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination