Kasım ayı zam şampiyonu domates

4 Aralık 2017 Pazartesi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan Kasım ayı enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yıllık enflasyonda 2003 sonrası dönemin rekorunun kırıldığını kaydeden Başkan Çetin, “Enflasyon ve işsizlik gibi temel sorunlar ancak ekonomik yapısal sorunların aşılmasıyla çözülebilir. Ekonomik reformları, uzlaşmayla siyasi tartışmaların dışında tutmaya özen göstermeliyiz.” dedi.


Kasım ayı zam şampiyonu domates

 

Başkan Çetin açıklamasında şunları kaydetti:

“2017 Kasım ayı enflasyonu bir önceki aya göre TÜFE’de yüzde 1,49, Yurtiçi ÜFE’de yüzde 2,02, yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında yüzde 12,98, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 17,30 olarak gerçekleşmiştir. Bu rakamlara göre yıllık enflasyonda 2003 sonrası dönemin rekorunun kırılmış olduğunu görüyoruz.

TÜFE'de aylık olarak en yüksek artış gösteren seçilmiş maddeler yüzde 45,29 ile domates, yüzde 23,33 ile kabak ve yüzde 17,21ile kaban (kadın için) olurken, en fazla düşüş gösteren seçilmiş maddeler yüzde 19,95 karnabahar, yüzde 19,24 ile portakal ve yüzde 18,30 ile yurt içi bir hafta ve daha fazla süreli turlar olmuştur.

ATSO

TÜFE'de aylık yüzde 1.49'luk artışın 0.46'sı gıda, 0.33'ü ulaştırma, 0.28'i giyim, 0.19'u konut grubu fiyatlarından kaynaklanmaktadır. Yıllık yüzde 12.98'lik enflasyon oranının 3.4'ü gıda, 3.0'ı ulaştırma, 1.4'ü konut, 0.99'u ev eşyası, 0.92'si lokanta ve otel, 0.83'ü giyim fiyatlarından kaynaklanmaktadır.

Yİ-ÜFE’de, Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 2,70, imalat sanayi sektöründe yüzde 2,41, su sektöründe yüzde 0,93 artış ve elektrik ve gaz sektöründe yüzde 3,73 düşüş olarak gerçekleşmiştir.

Üretici fiyatlarında aylık yüzde 2.02 enflasyon oranının 0.65'i metal, 0.32'si petrol ürünleri, 0.24'ü tekstil, 0.30'u kimya-plastik fiyatlarından kaynaklanmaktadır. Yıllık yüzde 17.30 artışın 4.80'i metal, 1.96'sı tekstil, 1.80'i kimya-plastik, 1.41'i petrol ürünleri, 1.21'i gıda fiyatlarından kaynaklanmaktadır. Elektrik ve doğal gaz fiyatları enflasyona olumlu katkı yapmıştır.

Kasım enflasyonunda Antalya örtüaltı tarım ürünlerine geçişin etkisi görüldü

Kasım ayı enflasyonunda Antalya örtüaltı tarım ürünlerine geçişin etkisi olduğu açıktır, bununla birlikte işlenmemiş gıda haricindeki çekirdek enflasyon göstergeleri de yüzde 1'in üzerinde olmaya devam etmektedir.

Döviz kurundaki artış fiyatlara yansıyor

Yıllık enflasyondaki artışın dörtte biri gıda, yaklaşık beşte biri sebze ve meyve fiyatlarından kaynaklanmaktadır. Buna karşılık enflasyonda esas olarak döviz kurundaki artışın bedelini ödediğimiz üretici fiyatlarındaki artıştan da bellidir. Türkiye'de ihracat ve büyüme ithal girdiye bağlı kaldıkça kur artışı enflasyonu yüksek tutmaya devam edecektir. Bu nedenle artık ithal girdi bağımlılığını azaltacak yapısal reformlarda daha fazla zaman kaybetmemeliyiz.

Yapısal reformların önemi artıyor

Yapısal reformlarda yerli ve yabancı sermayeye güven verecek hukuk reformlarının önemi artmıştır. Vergi adaletini bozan ve ithalatı teşvik eden vergi sisteminin değişmesi için herkes gerekli fedakârlığı yapmalıdır. Merkez bankası ekonomi ısındığında frene, soğuduğunda gaza basmakta geç kalmamalıdır.

Özel sektör, sivil toplum ve medya olarak ekonomiyi günlük haberlerle değerlendirmemeli, enflasyon rakamıyla aşırı karamsarlığa, gelecek hafta açıklanacak büyüme rakamlarıyla aşırı iyimserliğe kapılmamalıyız. Enflasyon ve işsizlik gibi temel sorunların ancak yapısal sorunların azalmasıyla aşılabileceğini unutmadan ekonomik reformları uzlaşmayla siyasi tartışmaların dışında tutmaya özen göstermeliyiz.

Batı Akdeniz’de enflasyon

Bölgemizdeki TÜFE oranı, aylık yüzde 1,63, on bir aylık yüzde 11,55 ve yıllık bazda yüzde 12,98 olarak gerçekleşmiştir. TR61 Bölgesi (Antalya-Isparta-Burdur), 26 bölge arasında aylık enflasyonda 14.on bir aylık enflasyonda 11. ve yıllık enflasyonda ise 17.sırada yer almıştır. Bu oranlara göre Antalya, Isparta ve Burdur illerini kapsayan Batı Akdeniz Bölgesi’nin, aylık ve on bir aylık enflasyonda ortalamanın üzerinde, yıllık enflasyonda ise Türkiye ile aynı değerde olduğu görülmüştür.

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2018 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination