TETAŞ'ın Elektriğe Zam Talebi...

9 Kasım 2009 Pazartesi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt AŞ'nin (TETAŞ) elektrik tarifesine zam talebiyle EPDK'ya başvurmasının sanayi sektörü başta olmak üzere bütün sektörlerimizde endişe ve tepkiye yol açtığını bildirdi


TETAŞ'ın Elektriğe Zam Talebi...

ANTALYA (A.A) -
ATSO Başkanı Budak yaptığı yazılı açıklamada, TETAŞ'ın elektrik fiyatlarının petrol ve doğal gaz fiyatlarına ve döviz kuruna bağlı olduğunu söyleyerek tarife artışlarını açıklamaya çalıştığını, ancak, 2009 yılı içinde doğal gaz fiyatlarının artmadığını, aksine azaldığını bildirdi. Budak, Petrol fiyatlarında büyük bir yükseliş olmadığını, döviz kurunun da Ekim 2008 düzeyinde olduğunu belirtti.

Budak, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: ''Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt AŞ'nin elektrik tarifesine zam talebiyle EPDK'ya başvurması sanayi sektörü başta olmak üzere bütün sektörlerimizde endişe ve tepkiye yol açmıştır. Bilindiği gibi, 2009 yılı genelinde ekonominin yüzde 5-7 oranında küçülmesi beklenmektedir. İhracatta yüzde 30 düşüş devam etmektedir. İşsizlik kış aylarında mevsimlik etkinin ortadan kalkmasıyla yeniden yüzde 17 gibi yüksek düzeylere çıkacaktır. Ekonomik durgunluğun devam ettiği, sanayi üretiminin ve enerji talebinin düşmüş olduğu bir dönemde elektrik fiyatlarına enflasyon oranının çok üzerinde zam yapılması ekonomik büyümeyi ve enflasyon beklentilerini olumsuz etkileyecek.'' Elektriğin, sanayi dışında turizm sektörümüzde ve örtü altı tarım üretiminde önemli girdiler arasında yer aldığına dikkati çeken Budak, Antalya gibi klima kullanımının yaygın olduğu illerde elektrik fiyatlarına yapılan zamların topluma maliyetinin çok daha yüksek olduğunu, katı yakıt kullanımının da hava kirliliğine neden olduğunu kaydetti. Bu nedenle konunun ekonomik ve sosyal boyutlarının dikkate alınarak elektrik tarifesinde değişikliğe gidilmemesini isteyen Budak, TETAŞ'ın görev zararının bütçe kanalıyla veya kurumun ve enerji piyasasının daha etkin çalıştırılmasıyla karşılanmasını önerdi. Budak, açıklamasına şöyle devam etti: ''Öte yandan önceki yıllarda Hükümetin hedefleri arasında yer alan, ancak son dönemde unutulmuş olan elektrik fiyatındaki yüzde 2 TRT payının kaldırılması konusunda da artık bir ilerleme sağlanmalıdır. Kamu televizyon kanalının elektrik tarifesi kanalıyla, özellikle sanayi sektörüne yük olarak yaşatılması yanlış bir uygulamadır.

İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya gibi ülkelerde kamu televizyonları konut ve binalardan alınan sabit vergi ve reklam geliri ile finanse edilmektedir. Dolayısıyla TRT'nin gerek bütçesi gerek çalışma sistemi de yabancı ülke örnekleri dikkate alınarak tartışılmalı ve bu sorun çözüme kavuşturulmalıdır. Elektrik gibi, temel ekonomik girdi ve toplumun temel tüketim kalemi olan bir üründe otomatik zamlardan önce farklı çözümler ele alınmalıdır. Alınacak zam kararlarının gerekçeleri ise kamuoyunu tatmin edecek biçimde açıklanmalıdır.

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2022 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • İlan
  • LÖSEV
TS 10002