Avrupa İşletmeler Ağı Projesi Sanayicilere Tanıtıldı

10 Kasım 2009 Salı

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, Avrupa Birliği İşletmeler Ağı Projesi'yle ATSO üyelerinin AB mevzuatı, AB hibe ve kredileri, Avrupa Birliği'ndeki ihaleler konusunda bilgilendirileceğini, KOBİ'lere ise diğer ülkelerdeki KOBİ'lerle eşleştirilme imkanı sunulacağını bildirdi


Avrupa İşletmeler Ağı Projesi Sanayicilere Tanıtıldı

ANTALYA (A.A) - Çetin Osman Budak, ATSO tarafından yürütülmekte olan Avrupa İşletmeler Ağı Projesi'nin tanıtımı amacıyla Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü'nde basın toplantısı düzenledi.

Proje kapsamında ATSO bünyesinde Avrupa İşletmeler Ağı Antalya ofisi kurulacağını belirten Budak, ''Proje kapsamında üyelerimiz, AB mevzuatı, AB hibe ve kredileri, Avrupa Birliği'ndeki ihaleler konusunda bilgilendirilecek, kobilerimize diğer ülkelerdeki kobilerle eşleştirilme imkanları sunulacaktır'' dedi.

Antalya'daki ekonomik gelişmeleri de değerlendiren Budak, sanayide henüz başlangıç aşamasında olunduğunu, ancak sanayi tesisi sayısı, ilk bin büyük işletme arasındaki yer ve sanayi ihracatına bakıldığında Türkiye'de 14 ya da 15'inci sıralarda bulunulduğunu aktardı. Organize sanayi bölgesindeki tahsis sayısının 2007 yılında 154 iken, bugün 222 tahsis yapıldığını kaydeden Budak, 2007 yılında üretimdeki tesis sayısı 119 iken bugün 154 olduğunu ancak bunların 9'unun kapandığını söyledi. Budak şöyle devam etti: ''Son bir yılda krizden ağır darbe aldık. Geçen yıl sonunda kredilerin kesilmesi nedeniyle birçok arkadaşımız gereksiz sıkıntılar yaşadı. Ekonomi yönetiminin önlemlerde gecikmesi nedeniyle Türkiye, en fazla ekonomik daralma yaşayan ülkeler arasına girmiştir. Kendi garanti fonuna kaynak aktarılması dahi ancak geçen ay yapılabilmiştir. Ekim ayı itibariyle sanayi ihracatımız yüzde 30, tarım ihracatımız yüzde 1 gerilemiştir. İhracat yapan firma sayısı 700'lerden 576'ya düşmüştür.

Kriz bütün sektörleri etkilemiştir. Yılın sekiz aylık dönemi itibariyle Antalya'nın turizm gelirleri yüzde 20 oranında azalmıştır. İl genelinde protestolu senet tutarındaki artış yüzde 44 olmuş ve Antalya, İzmir'i geçerek 3'üncü olmuştur.'' Budak, yılın dokuz aylık döneminde Antalya Serbest Bölge'nin ticaret hacminin yüzde 21 azaldığını, aynı dönemde Organize Sanayi Bölgesi'nde kullanılan elektrik miktarının yüzde 14, Serbest Bölge'de ise yüzde 10 azaldığını aktardı. Dünya ekonomisinde toparlanmanın beklendiği dönemde yeni bir karamsarlık dalgasının estiğini söyleyen Çetin Osman Budak, merkez bankalarının faiz yükselteceği, borsalarda düşme, doların değer kaybetmesi gibi beklentilerin ters rüzgar yarattığını ve bunun etkisiyle dünya ekonomisinin çift V şeklinde bir hareket yaşayacağını savundu.

"GIDA SANAYİNİ DAHİ KORUYAMIYORUZ"

ATSO Başkanı Budak, Türkiye'nin krizle fazla savaşmadan beklenmedik bir bütçe açığı sorunuyla uğraştığını ve sorununun sadece mali önlem ya da para politikası olmadığını, yapısal sorunların da bulunduğunu söyledi. Çetin Osman Budak, önümüzdeki yıldan itibaren firmaların markalaşma çalışmalarına destek olacaklarını, özellikle sanayi işletmelerine kurumsallaşma alanında danışmanlık hizmeti vermeyi planladıklarını da belirtti. ATSO'nun Avrupa İşletmeler Ağı dışında da projeler yürüttüğünü aktaran Budak, yürütülen bir proje kapsamında, 60 işsiz gence yat ve tekne imalatçılığı konusunda teknik ve uygulamalı eğitim verildiğini, proje ortaklarının destekleriyle Antalya Serbest Bölgesi'nde bulunan firmalarda da istihdam edildiklerini bildirdi. Uyguladıkları ''İhracata İlk Adım Programı'yla da 28 firma yetkilileriyle eğitim gerçekleştirildiğini, bu firmalardan 25'inin ihracat yapmaya başladığını belirten Çetin Osman Budak, bu programı yapan ilk oda olduklarını söyledi. Budak, ''Sanayi ve Ticaret Bakanlığı da benzer bir proje geliştirmiş ve bizim tecrübelerimizden yararlanmak istediler. Tabi ciddi bir bütçe de ayırmışlar. Odaların bütçeleri kısıtlı olduğu için biz, eldeki imkanların elverdiği ölçüde bir program uygulamıştık'' dedi.

AB BİLGİ BÜROSU KOORDİNATÖRÜ BURCU TOPKAYA
Avrupa Birliği Bilgi Bürosu Koordinatörü Burcu Topkaya ise, Avrupa İşletmeler Ağı'nın sadece Avrupa'da değil, Çin, Şili, ABD ve Ermenistan'ın da yer aldığı 44 ülkede uygulanan bir sistem olduğunu ve 4 bin çalışanının bulunduğunu belirtti. Burcu Topkaya, ATSO'nun projedeki sorumluluk bölgesinin Burdur ve Isparta'yı da kapsadığını, Adana, Kahramanmaraş ve Mersin odalarıyla aynı bölgede yer aldığını aktardı. Avrupa İşletmeler Ağının KOBİ'lere, finansman kaynağı, Avrupa'da iş yapmak, yeni pazar aramak ve AB ile sektörler hakkında bilgi edinmek gibi konularda danışmanlık yapacağını bildiren Topkaya, finansman kaynağı bulmak isteyenlere hibeler ya da fonlardan hangilerinden yararlanabilecekleri konusunda danışmanlık yapacaklarını açıkladı. Topkaya, Avrupa'da iş yapmak isteyen KOBİ'leri veri tabanlarına kaydederek eşleştirme yaptıklarını, böylece distribütörlük, devretme ya da ortaklık kurma gibi konularda bağlantılar kurulmasına olanak tanındığını aktarırken, yeni pazar arayan kobilere de heyet ziyaretleri ve fuarlarda ikili görüşmeler yaptırma imkanı sunulacağını belirtti.

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2022 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • İlan
  • LÖSEV
TS 10002