KOBİ’lere Destek Kredisi

10 Kasım 2009 Salı

ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın, esnaf-sanatkarlar ile tüm KOBİ'lere yönelik hazırladığı 100 bin işletmeye 2.5 Milyar TL'lik yeni “Kredi Destek Programı”na başvuruların 4 Kasım itibariye başladığını bildirdi.


Budak, KOSGEB Veri Tabanı'na kayıtlı işletmelerin, kredi programı için anlaşma yapılan 17 bankaya başvurabileceğini söyledi. Kredi Destek Programı çerçevesinde KOBİ'lere, ilk 3 ayı ödemesiz geri kalanı aylık eşit taksitler halinde toplam 15 ay vadeli 25 bin TL üst limitli kredi kullandırılacağını belirten Budak, şahıs işletmelerinde işletme sahibinin kadın girişimci olması halinde kredi üst limitinin 30 bin TL olacağını bildirdi.

Kredi kullanımının, KOSGEB'in bütçe imkanları çerçevesinde ve işletmelerin başvuru sırasına göre değerlendirileceğini ifade eden Budak, KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı işletmelerin, direkt olarak bu kredi programı için anlaşma yapılan Akbank, Alternatifbank, Anadolu Bank, Denizbank, Finansbank, Fortis, Garanti Bankası, HSBC, ING Bank, Türkiye Halk Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Ziraat Bankası, Asya Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası’na başvurabileceklerini kaydetti. Budak, “Yeni teknoloji kullanımı, yeni iş yerine taşınma, işlerini büyütme, yeni yatırım, hammadde alımı, üretim ve pazarlama, eğitim ve danışmanlık, yurtdışı pazarlara açılım ve geliştirme, ihracatın finansmanı ve münferit projelerin finansmanı amacı ile başlatılan Yeni Kredi Destek Programı'ndan yararlanmak isteyen KOBİ'lerin, KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı olmaları ve mutlaka krediyi hangi amaçla kullanacaklarını beyan etmeleri gerekiyor” dedi. İşletme başına kredi üst limitinin 25 bin TL olup, kredi faiz veya kar payı tutarının yüzde 25'i krediyi kullanan işletmeler tarafından aylık eşit taksitler halinde, kalan yüzde 75'inin ise KOSGEB tarafından karşılanacağını belirten Budak, şu bilgileri verdi; “25 bin TL üst limitten kredi kullanılması durumunda, 15 ay vadeli kredinin KOSGEB tarafından ödenecek peşin faiz tutarı 1.836 TL, işletme tarafından ödenecek faiz tutarı ise toplam 612 TL olacaktır. İşletme sahibinin kadın girişimci olması halinde faiz tutarı 30.000 TL üzerinden aynı şartlarla hesaplanacaktır.

Ancak şunu da özellikle belirtmek istiyorum. Kredi üst limiti 25.000 TL olup, işletmelerimiz ihtiyaçları ölçüsünde kredi kullanabileceklerdir. Başvurular, KOSGEB ve bankalarca belirlenecek kriterlere göre değerlendirilecektir. Kredi Destek Programı çerçevesinde bankalar, işletmelerden kullandıracağı kredi için hizmet bedeli olarak 500 TL'den fazla, ayrıca ipotek alınması halinde ekspertiz masrafı olarak da 750 TL'den fazla masraf talep edemeyeceklerdir.

Bankalar, işletmeden her ne ad altında olursa olsun başkaca bir bedel talep edemeyecektir. Teminat sıkıntısı yaşayan işletmelerimiz Kredi Garanti Fonu (KGF) veya TESKOMB'a bağlı Kredi Kefalet Kooperatifleri'nden yararlanabileceklerdir. Ayrıca vergi ve SGK borcu olan işletmelerimiz, borçları kredi desteğinden mahsup edilmek suretiyle krediyi kullanabilecekler.Yeni Kredi Destek Programı'ndan yararlanmak isteyen KOBİ'lerin, mutlaka KOSGEB Veri Tabanına kayıt olmaları gerekiyor. KOSGEB Veri Tabanına 9 Ekim 2009 tarihine kadar toplam 89 bin 500 işletme kaydedilmişken, 12 Ekim 2009 tarihinden bugüne kadar 35 bine yakın işletme kayıt olmuştur. İşletmelerimizin kredi tahsisinde başvuru sırasının esas alınacağını göz önünde bulundurarak, bir an önce KOSGEB Veri Tabanı'na kayıt yaptırıp, bankalara başvurmaları gerekiyor.” Üyelerimiz başvurularla ilgili detaylı bilgilere, ATSO Hizmet Binası içindeki Antalya KOSGEB Sinerji Odağı'ndan (Tel: 314 37 91 - 92) veya KOSGEB'in resmi internet sayfası www.kosgeb.gov.tr adresinden ulaşılabilirler.

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2022 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • İlan
  • LÖSEV
TS 10002