Köln Heyeti, ATSO Başkanı Budak’ı ziyaret etti

10 Kasım 2009 Salı

ATSO'da "Almanya Ülke Günü" Toplantısı Yapıldı


Köln Heyeti, ATSO Başkanı Budak’ı ziyaret etti

ATSO Başkanı Budak, “ATSO üyeleri arasında tekstilden tarıma, havacılıktan medikal sektörüne kadar bir çok sektörde faaliyet gösteren Alman ortaklı 406 üye firmamız var. Bu sayı her yıl artıyor, biz de bundan büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Almanya’nın önemli endüstri merkezlerinden Köln Kenti Ekonomi Teşvik Kurumu Encümeni Dr. Norbert Walter-Borjans başkanlığında, Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası yöneticileri ve işadamlarından oluşan bir heyet, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Osman Budak’ı ziyaret etti.

Alman heyete Antalya ekonomisini hakkında bilgiler veren ATSO Başkanı Budak, Antalya’nın 2008 yılında yapmış olduğu yaklaşık 725 milyon dolarlık ihracatın %15’ine yakın kısmının Almanya’ya gerçekleştiğini bildirdi. Antalya’ya 2008 yılında 2 milyon 300 bin civarında Alman vatandaşının geldiğini belirten Budak, Antalya’ya gelen turistlerin %25’ini Almanlar’ın oluşturduğunu söyledi. Almanya’nın özellikle 1980 yılından sonra ülkemizde yatırım yapan önemli ülkelerden birisi olduğunu ifade eden Budak, “ATSO üyeleri arasında tekstilden tarıma, havacılıktan medikal sektörüne kadar bir çok sektörde faaliyet gösteren Alman ortaklı 406 üye firmamız var. Bu sayı her yıl artıyor, biz de bundan büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi. Antalya tatil cenneti Köln kenti Ekonomi Teşvik Kurumu Encümeni Dr. Norbert Walter Borjans da, Antalya’nın Almanya’da çok iyi bir tatil cenneti olarak tanındığını söyledi. Ziyaretin karşılıklı tanışma ve fikir alış-verişi yapmak adına iyi bir fırsat olduğunu belirten Borjans, Köln’de çok fazla kimya ve eczacılık işletmeleri olmasından dolayı sağlık turizmine önem vermeye başladıklarını, Antalya ile karşılıklı olarak sağlık turizmini geliştirmek için işbirliği içinde olunabileceğini belirtti. Köln’de 2 bin 500 Türk girişimci bulunduğunu da kaydeden Borjans, “Bugün daha çok tanışma amaçlı olan bu ziyaret sayesinde ileride Antalya-Köln ekonomik işbirliğinin gelişeceğini umuyoruz” dedi. Borjans, ATSO Başkanı Budak’ın liderliğinde Antalyalı işadamlarını Köln’e davet etti.

Alman Heyeti daha sonra ATSO Avrupa İşletmeler Ağı Projesi kapsamında, Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde düzenlenen “Almanya Ülke Günü Toplantısı”na katıldı. Toplantıda Köln’deki yatırım olanakları ve ekonomi teşvikleri konularında bilgilendirme yapıldı. Daha sonra Alman işadamları ile Antalyalı işadamları ikili görüşmeler yaptı. ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, ziyaretin anısına Köln Ekonomi Teşvik Kurumu Encümeni Dr. Norbert Walter Borjans’a seramik bir tabak hediye etti.

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2022 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • İlan
  • LÖSEV
TS 10002