ATSO Başkanı Budak'tan Enflasyon Değerlendirmesi

10 Kasım 2009 Salı

Budak: 'Eenflasyon verileri ekonomideki durgunluğun fiyatlar üzerinde yarattığı baskının devam ettiğini göstermektedir"


ATSO Başkanı Budak'tan Enflasyon Değerlendirmesi

ANTALYA (A.A) - Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon verilerinin ekonomideki durgunluğun fiyatlar üzerinde yarattığı baskının devam ettiğini gösterdiğini bildirdi.

ATSO Başkanı Budak, yaptığı açıklamada, enflasyon oranının, negatif olduğu Ağustos ayından sonra Eylül ayında yükselişe geçmesi ve özellikle Ekim ayında yükselmesinin geçmiş yıl trendlerine uygun bir gelişme olduğuna işaret ederek, nitekim geçen yıl Eylül ayında 0,45 olan oranın, bu yıl da 0,39 olarak gerçekleştiğini hatırlattı.

Budak, Ramazan ayına ve bayrama rağmen durgunluk baskısının ülke genelinde başta gıda, konut ve giyim grubu olmak üzere eğitim ve eğlence dışındaki ürün grubu fiyatlarında düşük artışlara veya azalışlara neden olduğunu, enflasyon oranının beklentilerin altında kaldığını bildirerek, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: ''TÜİK'in enflasyon verileri ekonomideki durgunluğun fiyatlar üzerinde yarattığı baskının devam ettiğini göstermektedir. Batı Akdeniz Bölgesi, yıllık enflasyonda Türkiye'de 14'üncü, aylık ve 9 aylık enflasyonda ise 5'inci sıradadır.

Enflasyondaki farklılık genel eğilime uygun olarak gıda ve giyim fiyatlarından kaynaklanmaktadır. Giyim grubunda aylık enflasyonumuz 3,4 puan yüksektir. Gıda grubunda ise aylık enflasyon binde 4, dokuz aylık enflasyon ise 2,4 puan yüksektir. Bölgemizde turizmin yarattığı talep iç pazardaki durgunluğun etkisini nispeten azaltmaktadır. Buna rağmen bölgemiz enflasyon oranındaki gelişme geçen yıllardaki eğilimden farklı değildir. Üretici fiyatları ham petrol, doğal gaz, metal ve gıda fiyatlarına bağlı artış Eylül ayında yüzde 0,62, dokuz aylık dönemde yüzde 3,60 düzeyinde kalmaktadır. Tüketici fiyatlarında da Merkez Bankası hedefinin altında kalınmış olması nedeniyle ekonomide canlanma yaratıcı önlemlerin ve faiz indirimlerinin devam ettirilmesini bekliyoruz.''

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2022 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • İlan
  • LÖSEV
TS 10002