Eylül'de Kurulan Şirket Sayısı

10 Kasım 2009 Salı

Küçük işletmeler veya esnaf kesiminde şirket kapanışlarındaki artış dikkat çekici


Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak, Türkiye ve Antalya’da krizin geçen yıldan bu yana neden olduğu sarsıntının azalmakta olduğunu, ancak özellikle şahıs şirketlerinde yaprak dökümünün devam ettiğini söyledi.

Küçük işletmeler veya esnaf kesiminde şirket kapanışlarındaki artışın dikkat çekici olduğunu belirten Budak, sorunun mali destek önlemleri dışındaki çözüm yollarından geçtiğini söyledi.

Budak “Büyük mağazalar” yasasının çıkarılması, küçük işletmelerin uzmanlaşma ve markalaşmaya gitmesi, belediyeler tarafından ticari alan izinlerinin ve işyeri ruhsatlandırmasının sınırlanması, esnafın toplu işyeri modeli ile bir araya gelmesi, Kaleiçi ve diğer bölgelerin turistik cazibesinin arttırılması önerisinde bulundu. ATSO Başkanı Budak’ın açıklaması şöyle; “TOBB Eylül ayı şirket kuruluş ve kapanış istatistikleri, Türkiye ve Antalya’da krizin geçen yıldan bu yana neden olduğu sarsıntının azalmakta olduğunu, ancak özellikle ilimizde şahıs şirketlerinde yaprak dökümünün devam ettiğini göstermektedir. İlimizde küçük işletmeler veya esnaf kesiminde şirket kapanışlarındaki artış dikkat çekicidir. Ülkemizde istihdam ve sosyal barış açısından büyük önem taşıyan bu kesimdeki çözülmeyi önceki aylarda da dile getirdik.

Bilindiği gibi bu sorunun mali destek önlemleri dışındaki çözüm yolları;
“Büyük mağazalar” yasasının çıkarılması, -Küçük işletmelerin uzmanlaşma ve markalaşmaya gitmesi,

Belediyeler tarafından ticari alan izinlerinin ve işyeri ruhsatlandırmasının sınırlanması,

Esnafın toplu işyeri modeli ile bir araya gelmesi,

Kaleiçi ve diğer bölgelerimizin turistik cazibesinin arttırılması gibi önlemlerden geçmektedir.

Odamız birinci konuda imza kampanyası ile ilk adımı atmıştır.

İkinci konuda önümüzdeki yıldan itibaren eğitim desteği başta olmak üzere bir dizi çalışma yürüteceğiz.

Üçüncü konu mevzuat değişikliği ile birlikte belediyelerimizin gönüllü olmasını gerektirmektedir. Son iki konuda da belediyelerimize büyük iş düşmekte, Odamız bölge esnafı ve ilgili kuruluşların işbirliği ile ilerleme sağlamaya çalışmaktadır.

Konuyla ilgili olarak Odamız tarafından Avrupa ülkelerinde büyük mağazaların çalışma gün ve saatleri konusunda yaptırılan araştırma sonuçları ekte sunulmuştur. Ülkemizdeki kadar serbestliğe Avrupa ülkelerinde rastlanmadığı açıktır. Avrupa ülkelerinde çalışma gün ve saatleri küçük işletmeleri ve çalışanları korumak amacıyla sınırlanmıştır. TBMM gündemine getirilmesini umduğumuz “Büyük Mağazalar” yasasının Türkiye gerçeklerine uygun biçimde çıkarılmasını beklerken, belediyelerimizden de büyük perakende mağazaların çalışma süreleri konusunda ciddi adımlar talep ediyoruz. Bu tür bir uygulama esnaf açısından çok küçük bir katkı yaratmanın yanı sıra, sektörde çalışanların bir bölümüne de haftada bir gün tatil yapma fırsatı sağlayacaktır.” TOBB Şirket Açılış-Kapanış İstatistikleri Türkiye genelinde 2009 yılının ilk dokuz ayında kurulan şirket sayısında geçen yılın aynı dönemine oranla % 18,6, kurulan kooperatif sayısında %, 22,5 ve kurulan şahıs işletmesi sayısında ise % 14,5 azalma olduğu görülmektedir. Yılın ilk dokuz ayı itibariyle kapanan şirket sayısında % 1,3, kooperatif sayısında % 0,9 ve şahıs işletmesi sayısında ise % 16,3 azalma olmuştur. Antalya’da söz konusu dönemde kurulan şirket sayısı 1.566, kapanan şirket sayısı ise 172’dir. Antalya’da geçen yıla oranla kurulan şirket sayılarında % 22, 8’lik, kapanan şirket sayılarında ise % 15,3’lük bir azalma görülmüştür. Oda Sicil Müdürlüğü verilerine göre 2009 yılının ilk dokuz aylık dönemi geçen yılın aynı dönemine göre sektörel bazda kıyaslandığında özellikle hizmet ve inşaat-inşaata dayalı sektörlerin kayıt işlemlerinde %28’e varan azalmalar yaşanmıştır. Kapanış işlemlerinde ise hizmet sektörü %4,9’luk artışla en fazla etkilenen sektör olmuştur. Kapanış işlemlerinden en az etkilen ticaret sektöründe özellikle “Motorlu taşıt parça ve aksesuarlarının ticareti” ile “Sebze ve meyve toptan, perakende ticareti” yapanların terkin işlemlerinin dokuz aylık dönemde artış gösterdiği görülmektedir. Aylık bazda değişim incelendiğinde, 2009 Eylül ayında Türkiye genelinde kurulan şirket sayısı % 5,6’lık, kapanan şirket sayısı ise % 4,8’lik azalış göstermiştir. Buna karşılık Antalya’da Eylül ayında kurulan şirket sayısı % 4,9 artmış, kapanan şirketlerin sayısı ise % 5,9 oranında azalmıştır. 2009 yılı ilk dokuz ayında Antalya’da kurulan şahıs işletmelerinin sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre % 20,5 azalış göstererek 1.594 olmuştur. Kapanan şahıs işletmeleri sayısı ise geçen seneye oranla %13,7’lik bir artışla 948 olarak gerçekleşmiştir. Geçen yılın Eylül ayında 140 şahıs işletmesi kurulurken 2009 yılı aynı ayında bu rakam 148 olarak gerçekleşmiştir. Kapanan şahıs işletmelerinin sayısında ise 2008 Eylül ayına göre % 95,2’lik artış olmuştur. Antalya, dokuz aylık dönemde kurulan şirket sayısı bakımından dördüncü, şahıs işletmeleri sayısı bakımından üçüncü il durumundadır. Kapanan şirket sayısında Türkiye genelinde altıncı sırada yer alırken kapanan şahıs işletmelerinde beşinci il konumunda bulunmaktadır.

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2022 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • İlan
  • LÖSEV
TS 10002