ATSO’nun Ankara Temasları

10 Kasım 2009 Salı

ATSO Yönetim Kurulu, Ankara’da Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mehmet Ali Şahin ve Antalya milletvekilleri ile bir araya geldi.


 ATSO’nun Ankara  Temasları

2009’u “Dialog Yılı” ilan eden Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu, Ankara’da siyasi parti liderlerini ziyaret etti.

ATSO Yönetimi, daha sonra Antalya milletvekillerini yemekte bir araya getirdi. Milletvekillerini Antalya’nın menfaatleri doğrultusunda her zaman bir arada görmek istediklerini vurgulayan ATSO Başkanı Budak, “Sizler bizim Başkent’teki gözümüz kulağımızsınız.

Kentimizin sorunlarının çözümü için önümüzdeki dönemde sizlerle daha sık bir araya geleceğiz” dedi.

DEMİREL; BUNLAR GEÇECEK, DAYANMAK LAZIM
ATSO Yönetim Kurulu, Başkent’te ilk olarak 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i Güniz Sokak’taki evinde ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Demirel’e Antalya ekonomisi ile ilgili bilgiler veren ATSO Başkanı Budak, Demirel’i ATSO’nun önümüzdeki ay içinde yapılması planlanan Geleneksel Ödül Töreni’ne davet etti. Antalya’nın Türkiye’nin gözbebeği olduğunu belirten Demirel, “Türkiye’de şu anda en önemli sorun işsizlik. Bunlar geçecek, dayanmak lazım. ATSO, Antalya’nın ve Türkiye’nin en etkili kurumlarından biri. Kentinizin ve ülke sorunlarının sonuna kadar takipçisi olun” tavsiyesinde bulundu.

BAYKAL, BAHÇELİ VE ŞAHİN’LE GÖRÜŞME
ATSO Yönetim Kurulu daha sonra CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi parti genel merkezlerinde ziyaret etti. Baykal ve Bahçeli’ye Antalya ekonomisi ve ATSO’nun hedefleri konusunda iki ayrı dosya sunan ATSO Başkanı Budak, daha sonra TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’i TBMM’de ziyaret etti. Aynı zamanda Antalya milletvekili olan Şahin’e Antalya’daki son gelişmeler hakkında bilgi veren Budak, özellikle mevsimlik işçinin yoğun olduğu turizm ve tarım sektörlerinde, kış sezonunda yaşanacak işsizlik sorununa dikkat çekti. Budak, “İlgili bakanlıklarımıza uzun zamandır kış sezonunda turizme SSK prim desteği sağlaması önerisinde bulunuyoruz. Bu sadece turizme verilmiş bir destek olmayacak. Antalya’da kışın 100 otel açık kalsa, sadece bu sektör çalışanları değil, turizmden doğrudan yada dolaylı olarak 50 sektör daha faydalanmaktadır. Bu destek çığ etkisi yapabilir. Onun için çok önemsiyoruz” dedi. Büyük Alışveriş Mağazaları Kanun Tasarısı’na da değinen Budak, Antalya’da kent merkezinde peş peşe açılan zincir mağazaların küçük esnaf ve sanayiciyi etkilediğini kapanan işyeri sayısının hızla arttığını söyledi. ATSO olarak büyük mağazalar kanununun çıkması için 6 bin imza topladıklarını, zincir mağazaların açılış-kapanış saatlerinin düzenlenmesinin bile esnafa yararlı olacağını ifade eden Budak, kanunun bir an önce çıkması için TBMM Başkanı Şahin’den destek istedi. ATSO’nun hedeflerinin yanı sıra, EXPO 2016, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı gibi çalışmalar hakkında bilgi veren Budak, Burdur ve Isparta’yı Antalya’dan ayrı düşünmediklerinin altını çizdi.

MECLİS BAŞKANI ŞAHİN; 24 SAAT ARAYABİLİRSİNİZ
ATSO’nun ziyaretinin kendisini çok memnun ettiğin belirten TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Antalya ile ilgili gelişmeleri yakından takip ettiğini söyledi. EXPO 2016’nın Antalya için moral olduğunu belirten Şahin, “Antalya zaten dünyaca tanınan bir kent. Expo 2016 Antalya’ya farklı bir renk katacak. Bu organizasyonun kazanılmasında Antalya’daki kurumların birlik ve beraberliğinin büyük rolü var” dedi. Türk turizminin krizden rakip ülkelere göre daha az etkilendiğini de belirten Şahin, ekonomide önümüzdeki yıldan itibaren toparlanma olacağını kaydetti. ATSO’nun “Turizm sektörüne yönelik SSK prim desteği” talebini değerlendireceğini belirten Şahin, “Güzel bir düşünce. Otellerin açık kalması için işverenlerin yükü hafifletebilir mi, bunun maliyeti iyi hesaplanmalı. Konuyu inceleteceğim” diye konuştu. ATSO’nun dosyasında yer alan konularla ilgili olarak Sanayi, Maliye ve Turizm Bakanlarıyla görüşeceğini de belirten TBMM Başkanı Şahin, ATSO Yönetim Kurulu üyelerine, “Bana her zaman ulaşabilirsiniz. Ankara’ya gelmeniz gerekmiyor. Beni telefonla 24 saat arayabilirsiniz” dedi.

ATSO ANTALYA MİLLETVEKİLLERİNİ BULUŞTURDU

ATSO Yönetim Kurulu, akşam da Ankara’da Antalya milletvekilleriyle yemekte bir araya geldi. ATSO’nun davetine AKP Milletvekilleri Mevlüt Çavuşoğlu, Sadık Badak, Abdurrahman Arıcı, CHP Milletvekilleri Hüsnü Çöllü, Tayfun Süner, Atilla Emek, Osman Kaptan ile MHP Milletvekilleri Tunca Toskay ve Mehmet Günal katıldı. Oldukça sıcak bir atmosferde geçen yemekte bir konuşma yapan ATSO Başkanı Budak, “Sizler bizim Başkent’teki gözümüz kulağımızsınız. Bu yemek bir başlangıç. Kentimizin sorunlarının çözümü için önümüzdeki dönemde sizlerle daha sık bir araya geleceğiz” dedi. ATSO’nun milletvekillerine verdiği dosyadaki sorunların takipçisi olacaklarını belirten Budak, “Antalya, siyasetçisiyle, işadamıyla tek yumruk olmak zorunda. Antalyaspor’a göğüs reklamı alınamadıysa bunun sorumlusunu dışarıda arayamayız. Antalya’nın marka değerini birlikte yükselteceğiz. O yüzden sizlerden kentimizin sorunlarına daha fazla katkı koymanızı istiyorum” dedi. ATSO’nun 2009 yılını “Dialog Yılı” olarak ilan ettiğini hatırlatan Budak, önümüzdeki dönemde milletvekilleriyle belirli periyotlarla bir araya geleceklerini, bundan Antalya’nın kazançlı çıkacağını vurguladı.

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2022 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • İlan
  • LÖSEV
TS 10002