Almanya Başkonsolosu Stefan Schneıder ATSO’yu ziyaret etti

10 Kasım 2009 Salı

Almanya Federal Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosu Stefan Schneıder ve Antalya Konsolosu Frank Urbschat Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret ederek, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adnan Vucudi Özen’le bir görüşme yaptı.


Almanya Başkonsolosu Stefan Schneıder ATSO’yu ziyaret etti

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adnan Vucudi Özen, Almanya ile Türkiye’nin önemli bir ticari partner olduğunu belirterek, Başkonsolos Stefan Schneıder’e Antalya ekonomisi hakkında bilgiler verdi.

Özen, 2008 yılında Antalya’dan Almanya’ya yaş sebze meyve, kesme çiçek ve diğer tarım ürünlerinden toplam 70 milyon dolarlık ihracat yapıldığını kaydetti.

Özen, Alman ortaklı 400 üyenin Antalya Ticaret ve Sanayi Odası kayıtlarında bulunduğunu bildirerek, bu firmaların turizm inşaat, gayrimenkul, tarım, otomotiv, elektrik–elektronik, sağlık ve diğer sektörlerde faaliyette bulunduğunu söyledi. Özen, turizmin Antalya ekonomisi için lokomotif bir sektör olduğunu, turizmin 12 aya yayılması, kongre vadisi kurulması, kültür ve yayla turizminin geliştirilmesi konularında ciddi çalışmalar yapıldığını belirterek “Antalya 500 bin yatak kapasitesiyle önemli bir konaklama alt yapısına sahip. Bu durum, Antalya’ya önemli avantajlar sağlamaktadır. Bu ay sonunda yapacağımız Turizm Zirvesi’nde de sektörle ilgili ciddi görüşmeler yapılacak” dedi. Ziyarette Almanya ile ilgili vize taleplerinde yaşanan sorunlara da değinen Özen şunları kaydetti; “Antalya iş dünyasının Almanya’ya yoğun bir vize talebi var. Genel anlamda çok büyük sorunlarla karşılaşılmamakla birlikte, ilk defa Almanya vizesi başvurularında bizzat başvuru sahibinin İzmir’e görüşmeye çağrılması, üyelerimizden istenen ve Odamızın ‘aslı gibidir’ onayladığı ticaret sicil gazete suretlerinin yanında “aslının” da talep edilmesi gibi hususlarda Sayın Başkonsolos’tan yardım talep ediyoruz. Bu taleplerimiz Antalya iş dünyası için önemlidir.”

Almanya Federal Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosu Stefan Schneıder de Türkiye’yi ve Antalya’yı çok sevdiğini söyledi. Schneıder iş dünyasının Almanya’ya gelmesini çok önemsediklerini belirterek, “İşadamlarının Almanya’ya gelmesine öncelik tanıyoruz. Ancak ilk vize için mutlaka Başkonsolosluğa gelmeleri gerekiyor. Biz de Başkent Berlin’deki yönetmeliklere uymak zorundayız. Tabii ki bu isteklerinizi Berlin’e ileteceğiz. Bu konuda fikir üretmeye gayret edeceğiz. Önemli olan onları ikna edecek çalışmalar ortaya konması” dedi. Herşey Dahil sisteminin turizm sektörü üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerinin de görüşüldüğü ziyarette, Antalya turizminin 12 aya yayılması ve turizmin çeşitlendirilmesi gerektiği dile getirildi.

Ziyaret sonrasında Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adnan Vucudi Özen tarafından, Başkonsolos Schneıder’e Antalya ekonomisiyle ilgili bir dosya ile üzerinde tarihi Kaleiçi semtinin bulunduğu seramik bir tabak hediye edildi.

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2022 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • İlan
  • LÖSEV
TS 10002