ATSO'nun İkinci Ankara Seferi

10 Kasım 2009 Salı

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu, Ankara'da, Antalya'nın sektörel sorunlarını dile getirmeye devam ediyor


ATSO'nun İkinci Ankara Seferi

Geçtiğimiz hafta Ankara'da siyasi parti liderleri ve Antalya Milletvekilleriyle bir araya gelen ATSO Heyeti, önceki gün de ekonominin iki önemli karar merkezi olan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ve Dış Ticaret'ten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ı makamlarında ziyaret etti.

ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Güray Parlak, Sayman Üye Levent Yiğiter ve Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Sayın'dan oluşan ATSO heyeti, Bakanlara Antalya ekonomisi ile ilgili kapsamlı bir dosya sundu. ATSO Heyeti Başkent'te ilk olarak Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'ü ziyaret etti.

Antalya'daki turizm sektörünün sorunları hakkında Ergün'e bilgiler veren ATSO Başkanı Budak, turizmde bu yıl %20-25 oranında gelir kaybı yaşandığına dikkat çekti. Budak,"Bu yıl turizmde fiyat indirimleri ve kalış süresindeki düşme nedeniyle %20-25 oranında gelir kaybı yaşanmaktadır. Sektörde 300-400 milyon dolar düzeyinde finansman sorunu yaşanacağı ve diğer sektörlerinde olumsuz etkileneceği tahmin edilmektedir. Bunun yanında turizmciye verilen ihracatçı desteği konaklama işletmelerine verilen ihracatçı statüsü tam olarak formüle edilmemiştir. Bu sektörün döviz kazandırma faaliyetlerinin uygun bir şekilde tanımlanması gerekmektedir" dedi. Budak, özellikle mevsimlik işçinin yoğun olduğu turizm sektöründe, kış sezonunda yaşanacak işsizlik sorununa da dikkat çekerek, turizme SSK prim desteği sağlaması önerisinde bulunduklarını kaydetti.

Modern Örtüaltı tarımın desteklenmesi ve Büyük Mağazalar Kanunu İleri teknoloji kullanılarak oluşturulan ve Antalya'nın öncü olduğu modern seraların rekabet gücünü artıracak önlemlerin gerekliliğini vurgulayan Budak, "Enerji bu alanda önemli bir girdi ve masraf oluşturuyor. Ülkemizde sanayi tesislerine özel bir tarife üzerinden kullandırılan elektrik enerjisi, bir sanayi tesisi gibi ileri teknoloji kullanan tarım işletmelerine de aynı tarife üzerinden kullandırılmalıdır" dedi.

Konuşmasında Büyük Alışveriş Mağazaları Kanun Tasarısı'na da değinen Budak, küçük işlemelerin zincir mağazalardan oldukça etkilendiğini belirterek, "2004 ve 2009 yılları arasında Antalya merkezindeki zincir market sayısı 42'den 232'ye yükselmiştir. ATSO olarak büyük mağazalar kanununun çıkması için 6 bin imza topladık. Zincir mağazaların açılış-kapanış saatlerinin düzenlenmesi, hafta sonu bir günün tatil edilmesi bile esnafa yararlı olacaktır" şeklinde konuştu.

Toptancı Hal Yasası Toptancı Hal Yasası'yla ilgili olarak sektördeki üyelerden gelen talepleri anlatan Başkan budak, hal komisyoncuları aleyhine olan %6 komisyon oranı, beş işgünü içinde ödeme, işyerlerinin sadece kiralama ile işletilmesinin sektörde sıkıntı doğuracağını belirtti. Budak tasarının haller dışında toptan satışı bildirim kaydıyla serbest bıraktığına dikkat çekerek, "Bu gelişme süpermarketlerin Pazar hakimiyetini artıracak ve küçük üretici üzerinde baskı oluşturabilecektir. Büyük bir marketin fiyat düşürerek kampanya yapması, üreticinin ciddi mağduriyetine neden olabilir. Bu konuda küçük üreticiyi koruyacak bir düzenleme getirilmelidir" dedi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın ziyaretinden memnuniyet duyduğunu belirten Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün,ATSO heyetinin Büyük Alışveriş Mağazaları'yla ilgili önerilerini değerlendireceğini, zincir mağazaların açılmasında bazı düzenlemelerin yerel yönetimler tarafından da yapılabileceğini söyledi. Bakan Ergün, Toptancı Hal Yasası'sında bütün tarafların düşünülerek, modern bir tasarı hazırladıklarını ve Parlamento’da tasarı tartışılırken makul taleplerin karşılanabileceğini de sözlerine ekledi. Daha sonra Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ı ziyaret eden ATSO Yönetim Kurulu, Büyük Alışveriş Mağazaları Kanun Tasarısı ve Toptancı Hal Yasası başta olmak üzere sektörel sorunlarla ilgili çözüm önerilerini bura da dile getirdi. Bakan Çağlayan'a geçtiğimiz yıl ATSO olarak Büyük Alışveriş Mağazaları Kanun Tasarısı'nın çıkması için açtıkları kampanyada topladıkları 6 bin imzayı Oda'yı ziyareti sırasında verdiklerini hatırlatan ATSO Başkanı Budak, bu yasanın çıkmasının Antalya için hayati önem taşıdığını vurguladı.

ATSO'nun ziyaretinin kendisini çok memnun ettiğini belirten Bakan Çağlayan, kendisinin de uzun yıllar Ankara Sanayi Odası'nda görev yaptığını belirterek, "Çalışmalarınızı yakından takip ediyorum. Bu kapı size her zaman açık. Dosyanızdaki konuların takipçisi olacağım" dedi.

İhracata İlk Adım Projesi'ne Övgü

ATSO heyeti son olarak Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdürü Ziya Altunyaldız'ı da ziyaret ederek, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından başarıyla sürdürülen 'İhracata İlk adım' programını anlattı. Başkan Budak, altıncısı önümüzdeki günlerde başlayacak olan eğitimden şimdiye kadar 28 firmanın yararlandığını ve hepsinin de ihracatçı olduklarını anlattı. Budak, "şimdiye kadar hiç ihracat yapmamış olan küçük ölçekli firmalarımız aldıkları teorik ve pratik eğitimden sonra hepsi birer ihracatçı oluyor. Bu bize büyük sevinç veriyor. Bu programı daha da geliştirmek istiyoruz" dedi.

ATSO'nun bu girişiminden büyük memnuniyet duyduğunu belirten Genel Müdür Altunyaldız, "Bu girişim diğer kurumlara da örnek teşkil edebilecek, önemli bir çalışma. İhracatın artması, ihracatçının artmasıyla mümkündür. Tecrübelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Eğitim, pazar araştırması, ihracat yapılan ülkede ofis açma gibi önemli destekler verebiliriz" dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2022 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • İlan
  • LÖSEV
TS 10002