Avrupa İşletmeler Ağı Projesi Sanayicilere Tanıtıldı

5 Kasım 2009 Perşembe

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak, Antalya, Isparta ve Burdur’un yer aldığı Batı Akdeniz Bölgesi’nin aylık enflasyonda ondördüncü, 10 aylık enflasyonda beşinci ve yıllık enflasyonda onbirinci bölge konumunda olduğunu bildirdi. Bölgenin % 2,17 olarak gerçekleşen Ekim ayı enflasyonunun Türkiye ortalamasının altında olduğunu ifade eden Budak, bu sonuçta giyim fiyatlarındaki mevsimlik değişimin farklı olmasının temel belirleyici olduğuna dikkat çekti.


Avrupa İşletmeler Ağı Projesi Sanayicilere Tanıtıldı
ATSO Başkanı Budak’ın enflasyonla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı; “Ekim ayı TÜFE oranı, Merkez Bankası ve kamuoyunun beklediği gibi yüksek, fakat beklenen düzeyin de üzerinde gerçekleşmiştir. Enflasyon oranında tüketimdeki ağırlıkları dolayısıyla gıda ve giyim grubundaki mevsimlik ürünler temel unsurlar olsa da Ekim ayındaki yükselişte ÖTV ve KDV indirimlerinin kalkması sonucunda dayanıklı mal grubu fiyatlarındaki artış, elektrik fiyatlarına yapılan zam, ulaştırma ve haberleşme fiyatlarında artış rol oynamıştır. Enflasyondaki yükselişe rağmen 10 aylık ve yıllık TÜFE oranları Merkez Bankasının yıllık % 5,5 “hedefiyle” uyumludur. Ekonomik durgunluk ve yüksek bütçe açığının birleşmesi sonucunda ülkemizde enflasyon bir tür “vergi enflasyonu”na dönüşmüş bulunmaktadır. Bütçe açığı ve Hazine’nin finansman açığı bir taraftan vergilerin artmasına, diğer taraftan düşen enflasyona rağmen kredi faizlerinin reel olarak yüksek kalmasına neden olmaktadır.

Batı Akdeniz Bölgemiz aylık enflasyonda ondördüncü, 10 aylık enflasyonda beşinci ve yıllık enflasyonda onbirinci bölge konumundadır. Bölgemizde % 2,17 olarak gerçekleşen Ekim ayı enflasyonu Türkiye ortalamasının altındadır. Bu sonuçta giyim fiyatlarındaki mevsimlik değişimin farklı olması temel belirleyicidir. Giyimde kısmen iklime bağlı olarak fiyat artışının Türkiye ortalamasının altında kalması yıllık fiyat artışı farkını azaltmış, fakat ortadan kaldırmamıştır.”

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2022 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • İlan
TS 10002