ATSO ve Güney Afrika Büyükelçiliği Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

3 Kasım 2017 Cuma

Güney Afrika Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pule Isaac Malefane, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin’i ziyaret etti. ATSO Yönetim Kurulu Üyeleri Osman Avşaroğlu ve Ayhan Kızılsavaş'ın da katıldığı ziyarette ikili ülke arasında ilişkileri geliştirme hedefiyle görüş alışverişinde bulunulurken, ATSO ile Güney Afrika Cumhuriyeti Büyükelçiliği arasında işbirliği protokolü imzalandı.


ATSO ve Güney Afrika Büyükelçiliği Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

Büyükelçi Pule Isaac Malefane'ye Antalya ekonomisi ve yatırım olanakları hakkında bilgi veren ATSO Başkanı Davut Çetin, "İki ülke arasında 3 milyar dolar düzeyinde bir ticaret hacmi oluşmuştur. Geçen yıl Antalya’dan Güney Afrika Cumhuriyeti’ne 1 milyon dolarlık ihracat, 1,5 milyon dolar düzeyinde de ithalat gerçekleştirdik. Kentimizde Güney Afrika’dan 2015 yılında 730 ziyaretçi, 2016 yılında ise 528 ziyaretçi ağırladık. Önümüzdeki süreçte bu rakamları yukarılara taşımak mümkün. Bu noktada ATSO olarak elimizden geleni yapmaya hazırız. Uzak mesafeleri güçlü dostluklarla, ticaretle yakınlaştıralım. Bu anlamda imzalayacağımız işbirliği protokolünü çok önemsiyorum. Her iki ülke de hızlı büyüme potansiyeline sahip. Bu potansiyeli birlikte gerçeğe dönüştürebilmeyi diliyorum" dedi.

Turist Sayısı ve Ticaret Paralel Artıyor

Başkan Davut Çetin, turizm rakamlarının artırılmasında doğrudan uçuşların da önemine değindi; Güney Afrika ve Antalya arasında direkt seferlerin başlatılmasının faydalı olacağını düşündüklerini kaydetti. Davut Çetin, "Antalya'nın turizm ve dış ticaret verilerine baktığımızda, kentimize gelen turist sayıları ile ülkeler arasındaki ticaretin paralel ilerlediği görülüyor. En çok turist ağırladığımız Almanya, Rusya ve Hollanda gibi ülkeler, ticarette de en önemli partnerlerimiz olarak yer alıyor" ifadesini kullandı.

Davut Çetin ayrıca, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası olarak pazar çeşitlendirmesine verdikleri önemi vurguladı. ATSO olarak üç sektöre yönelik URGE projeleri gerçekleştirdiklerini belirten Davut Çetin, "Geçtiğimiz süreçte URGE projelerimize katılan firmalarımız ile Kuzey Afrika ülkelerinde yoğun temaslar gerçekleştirdik ve başarılı sonuçlar elde ettik. Benzer bir çalışmayı önümüzdeki dönemde Güney Afrika'ya yönelik olarak yapabiliriz" diye konuştu.

Güney Afrika Üç Kentte "Tourism Road Show" Düzenleyecek

Güney Afrika Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pule Isaac Malefane ise Güney Afrika pazarının Antalyalı işadamları için birçok fırsat sunduğuna inandıklarını belirtti.

Turizm rakamlarının artırılabilmesi için tanıtım faaliyetlerinin önemine değinen Büyükelçi Malefane, "Büyükelçilik olarak yapmış olduğumuz araştırmalar sonucunda iki ülke arasındaki ticaretin ve ilişkilerin geliştirilmesinde kritik öneme sahip olduğu görülen şehirlerden bir tanesi de Antalya. Güney Afrika Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği olarak 2018 yılının ilk çeyreğinde İstanbul, Antalya ve Mersin şehirlerinde 'Tourism Road Show' etkinliği düzenleyeceğiz" dedi.

Toplantıda daha sonra Güney Afrika Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği adına Büyükelçi Pule Isaac Malefane ve ATSO adına Başkan Davut Çetin işbirliği protokolü imzaladılar.

ATSO

Başkan Davut Çetin, Büyükelçi Malefane’ye ATSO Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin yaptığı bir tablo ve Antalya Tanıtım Kitapları Seti hediye etti.

ATSO

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2018 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • Yörex Yöresel Ürünler Fuarı