DAVUT ÇETİN: KADINLARIMIZIN ROLÜNÜ HAYATIN HER ALANINDA ARTIRMALIYIZ

6 Mart 2021 Cumartesi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü ya da diğer adıyla Dünya Emekçi Kadınlar günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.


DAVUT ÇETİN: KADINLARIMIZIN ROLÜNÜ HAYATIN HER ALANINDA ARTIRMALIYIZ

Türkiye Cumhuriyeti’nin kalkınmasının ancak kadınların hayatın her alanında aktif şekilde yer almalarıyla mümkün olacağını kaydeden Başkan Çetin, kadınların başta ekonomi olmak üzere kültür-sanat, bilim, spor ve sosyal hayattaki katılımlarının artırılmasının bir memleket meselesi olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

Kadın erkek birlikte kurduk

Davut Çetin mesajında şunları kaydetti;

“Biz bu ülkeyi kadınıyla erkeğiyle savaşarak, mücadele ederek kurduk. Kurtuluş Savaşımız, kadınlarımızın destanlara konu olan fedakârlıklarıyla, mücadeleleriyle kazanıldı. Genç Türkiye Cumhuriyeti kadınlarına seçme seçilme hakkı tanıyan ilk ülkelerden birisi oldu. Cumhuriyetimizi muasır medeniyet hedefine ulaşmak da kadınlarımızın ekonomik, sosyal, kültürel hayatın içerisinde aktif şekilde yer almalarıyla mümkündür. Bu, bir memleket meselesi olarak görülmelidir.

Kadınlarımızın işgücüne katılımı düşük

Dünyada gelişmiş ülkelerin kalkınmasında kadınların üretime yaptığı katkı büyüktür. 2020 yılı verilerine göre Türkiye genelinde kadınlarımızın işgücüne katılım oranı %32’dir. OECD ortalamasına baktığımızda karşımıza %53,1 gibi bir oran çıkıyor. Başka bir ifadeyle OECD ülkelerinde kadınların yarısından fazlasına karşılık bizim 3 kadınımızdan birisi işgücüne katılabiliyor.

Bu durumun yansımasını birçok veride görüyoruz. Türkiye’de sadece 2 kadın vali görev yapmaktadır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kadın milletvekili oranı %17.3’dir. Öğretim elemanlarının %45’i kadınlarımızdan oluşmasına rağmen 207 üniversitede kadın Rektör sayımız sadece 20’dir. Türkiye genelinde özel şirketlerdeki kadın yönetici oranı %17.5’dir.

Batı Akdeniz iş dünyasında kadın

2019 yılı verilerine göre Antalya-Isparta-Burdur illerinde toplam işveren ve kendi hesabına faaliyet gösteren 185 bin işletmenin 42 bini kadınlara ait iken bu rakam toplamın %22,7’sine denk gelmektedir. Ücretli, maaşlı ve yevmiyeli olarak istihdam edilen 1 milyon 187 bin kişinin 275 bini kadınlardan oluşurken, bu rakam toplam istihdamın %23,1’idir.

Antalya’da Odamıza kayıtlı yaklaşık 50 bin üyeden, kadın ortağı olan şirket sayısı 8 bin 985 iken sahibi kadın olan şahıs şirket sayısı ise 9 bin 121’dir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından her ilde kurulan ve Antalya’da ATSO çatısı altında faaliyetlerini sürdüren TOBB Kadın Girişimciler Kurulumuz bu verileri daha yukarılara taşımak için var gücüyle çalışmaktadır.

Sosyal hayatta kadın

Kadınlarımızın kendilerini her alanda güvende ve eşit hissetmeleri, sosyal hayatın içerisinde güçlü şekilde yer almaları son derece önemlidir. Yaşam memnuniyeti araştırmasına göre yaşadıkları çevrede kendilerini güvende hisseden kadınlarımızın oranı %48,7’dir. Kadınlarımızın %27,3'ü yaşadığı çevrede bile gece yalnız yürürken kendilerini güvende hissetmiyorlar.

Kadınlarımızın son dönemde spor dallarında artan başarıları bizleri gururlandırıyor. Türkiye'de toplam 5 milyon 104 bin 22 lisanslı sporcu bulunurken, bunların 1 milyon 729 bin 558'i (%33,8) kadın sporculardır. Antalya’da bu oran daha yüksektir. 2018 yılında Antalya’daki toplam 151,995 lisanslı sporcunun 55,981’ini yani %36,8’i kadın sporcular oluşturmaktadır.

Kadın cinayetleri

Bizler kadınlarımızın hayatın her alanında daha aktif şekilde katılmaları için çaba harcarken maalesef kadın cinayetlerinin de ülke gündeminde yer aldığını üzüntüyle izliyoruz. 2019 yılında Antalya gibi bir kentin bile 22 kadın cinayeti ile Türkiye’de 5. sırada yer alması şahsen aklımın aldığı bir durum değildir. Bu çağda halen kadın cinayetlerinin konuşuluyor olması bir utanç vesilesidir.

Kadınlarımız olmadan tek kanatla yükselemeyiz

Ülke olarak şunu unutmamalıyız, ekonomiden spora, sosyal ve kültürel yaşamdan bilime, hiçbir alanda tek kanatla yükselme imkânı yoktur. Kadınlarımızın rolünü hayatın her alanında artırmalıyız. Türkiye’nin gündeminde, kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri, çocuk gelinler değil örnek kadın girişimciler, kadın sporcuların başarıları, kadın sanatçıların fark yaratan başarı öyküleri olmalıdır. Bunun için hep birlikte adeta bir seferberlikle çalışmalıyız.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de söylediği gibi, ‘Türk kadını ilmi, ahlaki, sosyal, ekonomik hayatta erkeğin ortağı, arkadaşı, yardımcısı ve koruyucusu olmalıdır’. Türkiye Cumhuriyeti’nin kendi dinamikleriyle Atatürk’ün çizdiği vizyon doğrultusunda hızlı mesafe alacağı inancıyla, tüm kadınlarımızın Kadınlar Günü’nü kutluyorum.”

Öte yandan Başkan Davut Çetin, bu yıl Kadınlar Günü dolayısıyla, ATSO’da görev yapan kadın personel, Meclis ve Komite Üyeleri ile kentteki sivil toplum örgütü temsilcileri adına, Antalya Eğitim ve Araştırma Vakfı ANTEV’e kız çocuklarının eğitimi için bağışta bulunduklarını söyledi.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2021 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • İlan
  • LÖSEV
TS 10002