Türkiye'nin ilk yerli iş makineleri fuarı açıldı

5 Ekim 2017 Perşembe

Fuarın açılışında konuşan Başkan Davut Çetin, Antalya olarak son iki-üç yılda EXPO, G20, B20 ve NATO Zirvesi gibi dev organizasyonlara ev sahipliği yaptıklarını hatırlattı. Antalya’yı fuar ve kongre merkezi haline getirmek için ciddi çalışmalar yaptıklarının da altını çizen Davut Çetin, ilk olmasına rağmen bu fuarın Antalya açısından çok önemli olduğunu vurguladı.


Türkiye'nin ilk yerli iş makineleri fuarı açıldı

Türkiye’nin ilk ve tek 'yerli ve milli temalı' olma özelliğini taşıyan ve Bosphorus Expo tarafından düzenlenen fuarın ANFAŞ Fuar Merkezi’ndeki açılışı, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Etiyopya İmar İskan Bakanı Ayişe Muhammed, Somali Bayındırlık ve İskan Bakanı Sadık Abdullahi Abdi, Demokratik Kongo Cumhuriyeti Bayındırlık ve İskan Bakanı Thomas Ruhaka, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Umman Ticaret Odası Başkanı Said Ahmed, Bosphorus Expo Yönetim Kurulu Başkanı Utku Bengisu tarafından gerçekleştirildi.

Fuarın açılışında konuşan Başkan Davut Çetin, Antalya olarak son iki-üç yılda EXPO, G20, B20 ve NATO Zirvesi gibi dev organizayonlara ev sahipliği yaptıklarını hatırlattı. Antalya’yı fuar ve kongre merkezi haline getirmek için ciddi çalışmalar yaptıklarının da altını çizen Davut Çetin, ilk olmasına rağmen bu fuarın Antalya açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

ATSO

Antalya dünyanın en büyük destinasyonlarından birisi

“Doğu Avrupa, Orta Doğu, Akdeniz ve Afrika bölgesinde ekonomik işbirliği ve kalkınmaya katkı sağlayacak fuara ev sahipliği yaptığımız için mutluyuz” diyen Başkan Davut Çetin, katılımcılara Antalya ekonomisi hakkında bilgiler verdi. Çetin, “Bu yıl Antalya olarak Türkiye dışından 10 milyona yakın ziyaretçiye ev sahipliği yapıyoruz. Antalya dünyanın en büyük destinasyonlarından birisidir ve yükselmeye devam etmektedir. Moskova, Tahran, Dubai, Kahire, Tunus, Milano bize çok yakın mesafelerde. Almanya, Rusya, İsviçre, Hollanda'ya, Cezayir'e çok sayıda direkt uçuş var. Bu nedenle klasik turizm dışında kongre ve fuar turizminde de iddialıyız. Son 2-3 yıl içerisinde G20, NATO, B20, EXPO gibi dev organizasyonlara başarıyla ev sahipliği yaptık” dedi.

ATSO

ATSO’nun yurtdışı çalışmaları

Antalya ekonomisinin son yıllarda sanayi sektöründe de dışa açılma dönemine girdiğini kaydeden Başkan Davut Çetin, “Ekonomi Bakanlığımızın desteği ile gıda, tarım ve inşaat malzemeleri sektörlerinde yurtdışında çalışmalar yaptık. Yapı ve İnşaat Kümemizi Fas, Cezayir ve Umman’a götürdük. Oralarda ikili heyet görüşmeleri yapıldı, akabinde Umman’dan alım heyeti getirildi ve güzel sonuçlar aldık” şeklinde konuştu.

İnşaat makinaları sektörü kalkınma için önemli

İnşaat makinaları sektörünün kalkınmada önemli rol oynadığını belirten Başkan Çetin sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünya ekonomisinde altyapı inşaatı en önemli alanlardan birisidir. Dünyada 12 binden fazla kamu ve özel sektör şirketi 14 trilyon dolarlık büyük ölçekli altyapı projesi yapmaktadır. Dünyada yeni altyapı yatırımları yılda 4 trilyon dolarlık bir iş hacmine ilerlemektedir. İnşaat makinaları sektörü ise 200 milyar doları aşan bir pazar büyüklüğüne ulaşmıştır. Altyapı inşaatında ve iş makinaları sektöründe Çin başta olmak üzere Asya ülkeleri hızlı bir yükseliş gerçekleştirmektedirler. Dünyada en hızlı teknolojik gelişmenin olacağı bir sektör iş makinaları sektörüdür. Bu sektör sayesinde tüneller, köprüler, barajlar yapılıyor ve dünya refahı yükseliyor. Türkiye de altyapı alanında, inşaat sektöründe ve makina üretiminde hızla ilerlemektedir. Dünyanın en büyük 250 müteahhitlik şirketi listesinde 2017 yılında 46 Türk firması vardır. Türkiye tarımda, turizmde, tekstil ve giyimde, otomotivde, demir-çelikte, ulaştırma hizmetlerinde, inşaat hizmetlerinde dünyada ilk on içerisinde veya ilk ona yakın sıradadır”

Her alanda işbirliğimizi geliştirelim

Fuara katılan yabancı işadamlarına da seslenen Başkan Davut Çetin, “Ülkenizdeki, kentinizdeki ticaret ve sanayi odalarıyla bizim aramızda dostluk ve işbirliği köprüleri kurun. ATSO olarak ticareti aynı zamanda güçlü dostlukların kapısını açan bir faktör olarak görüyoruz. Ticaret; iletişim, uzlaşma ve güvenle yapılır. Ticaret, barışın en önemli destekçisidir. Bu temasları sadece fuar ziyaretlerinden ibaret bırakmayalım. Her alanda işbirliğimizi geliştirelim” çağrısında bulundu.

Konuşmaların ardından ev sahibi protokol üyeleri Afrikalı bakanlara ve destek veren kurum temsilcilerine plaketleri takdim edildi. Başkan Davut Çetin'de plaketini Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in elinden aldı.

ATSO

 

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2018 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • Yörex Yöresel Ürünler Fuarı