ATSO Başkanı Davut Çetin, Teknokent’te İncelemelerde Bulundu

6 Ekim 2017 Cuma

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin ve Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Akdeniz Üniversitesi (AÜ) bünyesindeki Teknokent’te incelemelerde bulundu.


ATSO Başkanı Davut Çetin, Teknokent’te İncelemelerde Bulundu

 

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal'ın da eşlik ettiği ziyarette Antalya Teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. Zeki Alagöz ve Genel Müdür Yrd. Öğr. Gör. İbrahim Yavuz proje faaliyetleri ve çalışmaları ile ilgili sunum gerçekleştirdiler. Teknokentin mevcut durumda 108 firma ve 570 personeli ile faaliyetlerine devam ettiğini aktaran Alagöz, Teknokent’ te 2016 yılı içerisinde 39 milyon TL bütçe ile 129 proje, bu zamana kadar ise toplamda 605 proje yürütüldüğünü kaydetti. Teknokent’in firmalara en önemli katkılarından birisinin Ar-Ge destekleri olduğunu belirten Alagöz, “2016 yılı içerisinde bölgede yürütülen faaliyetler sonucunda, 14 milyon TL kurumlar vergisi, 850 bin TL KDV muafiyeti, 6 milyon TL gelir vergisi muafiyeti, 500 bin TL SGK muafiyetinden faydalanılmıştır. Bu rakamlar, Teknokent in firmalara sağlamış olduğu ekonomik katkının ne denli büyük olduğunu göstermektedir” dedi.

Bölgede devam eden Ar-Ge çalışmalarının yanı sıra, yürütülen pek çok proje sayesinde bölgeden farklı hedef gruplarına da katkı sağlanmaya devam edildiğinin altını çizen Alagöz, 2015 yılında kurulmuş olunan 2016 yılı ile faaliyete başlayan Teknoloji Transfer Ofisi sayesinde, farkındalık sağlama, destek programlarına yönelik hizmetler, proje geliştirme ve yönetim hizmetleri, fikri sinai mülkiyet hakları yönetimi, şirketleşme ve girişimcilik hizmetleri ile bölgeye katkı sağlanmakta olduğunu bildirdi.

2017 yılı Mayıs ayında AB tarafından finanse edilecek olan ve T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Destek Programı kapsamında, Teknokent yönetiminin uzun süredir planlanmakta olduğu ATEKLAB Projesini hayata geçirmek için önemli bir adım atıldığını da hatırlatan Alagöz, “Bu proje ile; 1. mevcut ve yeni Ar-Ge firmalarının, akademisyenlerin, girişimcilerin ve sanayi kuruluşlarının hizmet alımı ile yararlanabilecekleri ortak bir kullanım alanı oluşturulacaktır. Projenin hayata geçirilmesi ile, 34 adet yeni makine alımı, Hedef gruplara yönelik 270 adet eğitim düzenlenmesi, 45 adet tanıtım organizasyonu gerçekleştirilecektir şeklinde konuştu.

ATSO

Sunum sonrasında Teknokent firmalarından elektrik-elektronik sektöründe faaliyet gösteren başarılı firma Desird Tasarım, sağlık sektöründe faaliyet gösteren 2016 yılı altın havan yatırım ödülü sahibi firma Naturmed ve turizm sektörüne yazılım geliştirmekte olan sektörünün başarılı firmalarından San Bilgisayar şirketlerini ziyaret eden Vali Karaloğlu, şirket yetkililerinden yürüttükleri Ar-Ge projeleri ve geleceğe yön veren teknolojileri hakkında bilgi aldı.

Vali Karaloğlu, Antalyanın stratejik sektörlerinden birisinin ve hatta en önemlisinin yazılım sektörü olduğunun altını çizerek, Teknokent’te bu konuda çok önemli yatırım ve çalışmaların olduğunu söyledi. Hali hazırda Teknokentte % 25 oranında yazılım, % 13 oranında bilişim, % 8 oranlarında enerji ve kimya elektrik-elektronik, kimya ve sağlık alanlarında ihracata katkı sağlayan teknolojik ürün geliştirme çalışmaları olduğunu hatırlatan Vali Karaloğlu, yazılım konusunda daha fazla yatırım yapılması gerektiği talimatını verdi.

Teknokent ziyaretinin ardından Vali Karaloğlu ve beraberindekiler Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne geçerek, burada yenilenen Tüp Bebek Merkezi açılışını gerçekleştirdiler.

ATSO

ATSO

ATSO

ATSO

 

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2018 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • Yörex Yöresel Ürünler Fuarı