ATSO Gıda Kümesi Projesi sona erdi

12 Ekim 2017 Perşembe

Ekonomi Bakanlığı tarafından "En İyi Uygulama Örneği" olarak gösterilen ‘’ATSO Gıda Kümesi: Antalya Gıda Sektörünün Yurtdışında Rekabet Potansiyelinin Arttırılması Projesi’’ kapanış toplantısıyla sona erdi.


ATSO Gıda Kümesi Projesi sona erdi

ATSO Başkanı Davut Çetin, 2014-2017 yılları arasında gerçekleştirilen proje sayesinde Antalya'daki gıda firmalarının yurt dışında yeni pazarlara açılma imkânı yakaladığını söyledi.

 

Davut Çetin, "Antalya’da et ve süt ürünleri, şekerleme ürünleri, baharat ve kuruyemiş, kuru bakliyat, meyve suyu, konserve ürünleri, gıda soğutma sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların yurtdışı pazarlara açılmalarını sağlamak, yurtdışı pazarlarda rekabet etme gücünü arttırmak, ihracat odaklı büyümeyi sürdürmelerini sağlamak amacıyla hayata geçirdiğimiz ATSO Gıda Kümesi Projesi'nin giderlerinin yüzde 75'i T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklendi. Yüzde 25’lik kısmı ise projede yer alan firmalar tarafından karşılandı.

 

2014 yılında başladığımız projede ilk olarak bir ihtiyaç analizi ve iki adet eğitim çalışması tamamlandı. Yurtdışı pazarlama aşamasında ise 6 adet organizasyon düzenlendi. Firmalarımız Rusya - Prodexpo Gıda Fuarı, Almanya- Anuga Gıda Fuarı, Birleşik Arap Emirlikleri-Dubai Gulfoood Fuarı, ABD - Summer Fancy Food Fuarı, Fransa - SİAL Gıda Fuarı, Japonya- Foodex Gıda Fuarı'na katılarak dünyanın dört bir yanından sektör temsilcileri ile yeni işbirliği imkânları ve ihracat olanakları yakaladı. Geldiğimiz noktada tüm firmalarımız ihracat yapar duruma gelmesinden memnuniyet duyuyoruz.

Bütün bu başarılı çalışmaların bir göstergesi olarak ATSO Gıda Kümesi Projesi, Ekonomi Bakanlığı tarafından 2016 yılında 'İyi Uygulama Örneği' ödülüne layık görüldü" dedi.

ATSO'nun Gıda'nın yanı sıra Yapı ve Tarım sektörlerinde de UR-GE ve Kümelenme Projeleri olduğunu belirten Davut Çetin, talep gelmesi halinde yeni UR-GE Projeleri yapabileceklerini bildirdi.

ATSO

ATSO Yeni Pazarlarla Buluşturdu

ATSO Gıda Kümesi Projesi'ne katılan firmaların yöneticileri yaptıkları değerlendirmede; ATSO Gıda Kümesi sayesinde yeni pazarlarla buluşma fırsatı yakaladıklarını ifade ederek, "Dünyanın her yerinden birçok kardeş firmamız oldu. Dubai'den Maldivler'e yeni müşteriler kazandık. Proje sayesinde ihracat yapmayı öğrendik, ihracat pazarlarımızı genişlettik.

Dünya ile kendimizi karşılaştırma fırsatı yakaladık. İhracatın neresindeyiz, eksiklerimiz, artılarımız neler bunları gördük. ATSO Gıda Kümesi Projesi'nin en büyük artılarından biri Antalya firmaları olarak ekip ruhu kazanmamız ve yakaladığımız sinerji oldu. Birbirimiz ile sadece dış pazarda değil, iç pazarda da işbirliği yapıyoruz. Biz iyi bir takım olduk, birlikte hareket etme ruhu bizi daha iyi yerlere taşıyacaktır" ifadesini kullandı.

 

PROJEDE YER ALAN KATILIMCI FİRMALAR:

1.  ANTALYA YENİGÜN GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

2.  BAHAR TAVUKÇULUK GIDA İNŞAAT TURİZM SANAYİİ VE TİCARET LTD.ŞTİ.

 

3.  BGS BURHANLAR GIDA TURİZM SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

 

4.  D2 GIDA PAZ. TUR. TİC. VE SAN. A.Ş.

 

5.  EKİCİLER SÜT GIDA TARIM HAYVANCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

 

6.  H.A.S. DORSE FRİGORİFİK KASA ÜST YAPI PANEL VE PREFABRİK YAPI SANAYİ VE TİC. LTD. ŞTİ.

 

7.  KAMAŞ KURUYEMİŞ GIDA VE TEMİZLİK MADDELERİ TARIM ÜRÜNLERİ TURİZM İNŞAAT TEKSTİL İMALAT İHRACAT İTHAALT SANAYİ TİCARET LTD.ŞTİ.- SERİK ŞUBESİ

 

8.  ÖRSOĞLU TUR. TİC. SAN. VE LTD.ŞTİ.

 

9.  PRENSES GIDA SAN. VE TİC. LTD.ŞTİ.

 

10. SMS ERSANLAR TARIM MADENCİLİK GIDA SANAYİ VE TİCARET LTD.ŞTİ.

 

11. YÖRÜKOĞLU SÜT VE ÜRÜNLERİ SAN. TİC. A.Ş.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2018 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination